Bądźcie siewcami dobra

Monika Łącka

publikacja 09.03.2015 15:41

Medale św. Brata Alberta dla Justyny Kowalczyk, ks. Henryka Zątka i Alaina Michela wręczono podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana".

Bądźcie siewcami dobra Laureaci Medalu św. Brata Alberta nie mają wątpliwości, że to wyróżnienie, które zmienia życie Monika Łącka /Foto Gość

- Człowiek ze swej natury jest istotą dobrą - bo tak stworzył go Bóg. Nasi laureaci nie tylko odkryli tę prawdę w swoim sercu, ale również wiedzą, że dobro, by pączkować w świecie, musi być pomnażane ich rękami. Nagród z serca im więc gratuluję i życzę, by nadal byli siewcami dobra - mówił wręczając medale bp Damian Muskus OFM, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Justyna Kowalczyk, najlepsza polska biegaczka narciarska, medal otrzymała za działalność charytatywną na rzecz chorych na mukowiscydozę. Ks. Henryk Zątek, proboszcz parafii w Jawiszowicach koło Brzeszcz, został wyróżniony za wspieranie osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu oświęcimskiego, a Alain Michel z Lyonu, założyciel fundacji "Przyjaciele Polski" i "EguiLibre" - za 30-letnią działalność dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy w całej Polsce.

W imieniu Justyny Kowalczyk, która wczoraj zwyciężyła w Biegu Wazów, medal odebrała Małgorzata Krynke z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. To właśnie osobom cierpiącym na tę nieuleczalną chorobę Justyna Kowalczyk po cichu i z głębi dobrego serca pomaga już od kilku lat.

- Dzięki jej wsparciu mogliśmy podjąć decyzję o rozpoczęciu remontu na III piętrze w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, co jest bardzo ważne dla naprawdę skutecznego leczenia naszych podopiecznych. Justyna, dziękujemy Ci za serce, jesteś wielka! - mówiła M. Krynke.

Z kolei Alain Michel dziękował Polakom za to, że dzięki nim odkrył, czym tak naprawdę jest solidarność. - Przyczyną zamętu w świecie jest brak braterstwa. Wy to już dawno zrozumieliście - zauważył odbierając medal.

Alain Michel po raz pierwszy przyjechał on do naszego kraju w 1984 r. i zgłosił się jako wolontariusz do prowadzenia ciężarówki z darami. Trafił do Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Mistrzejowicach i tam na stałe zaczął pomagać potrzebującym - najpierw z terenu Nowej Huty, a potem całej Polski.

Alain Michel Następnie założył dwie fundacje "Przyjaciele Polski" i "EguiLibre", które miały wspierać najpierw Polskę, a potem także kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Ks. Henryk Zątek z diecezji bielsko-żywieckiej medal dedykował natomiast wszystkim swoim parafianom, z pomocą których od lat pomaga osobom niepełnosprawnym. Dzięki ich życzliwości, wsparciu finansowemu i ciężkiej pracy udało się m.in. wyremontować warsztaty terapii zajęciowej, z których korzysta bardzo dużo potrzebujących osób.

Medal św. Brata Alberta przyznawany jest za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych od 1997 roku - jako pierwszy otrzymał go kard. Franciszek Macharski, a potem dostawali go m.in. duchowni (kard. Stanisław Dziwisz, bp Jan Chrapek), piosenkarze (Eleni, Paweł Kukiz, Irena Santor) i aktorki (Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska).

Festiwal "Albertiana" od samego początku organizują wspólnie dwie fundacje: Św. Brata Alberta, której prezesem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz "Mimo Wszystko", której szefową jest Anna Dymna.