Jak wytańczyć ołtarz Stwosza?

publikacja 18.03.2015 14:51

W najbliższą niedzielę w Teatrze Ludowym ożyją postacie z najsłynniejszego w Polsce ołtarza z krakowskiego kościoła Mariackiego.

Jak wytańczyć ołtarz Stwosza? Romana Agnel, dyrektor baletu, w spektaklu występuje jako Maria Dolorosa Frank Bär

W taneczną podróż do średniowiecznego Krakowa zabiorą widzów artyści z Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

Międzynarodowa premiera spektaklu "Wokół Wita Stwosza" odbyła się jesienią ub. roku w Stadtmuseum Febo-Haus, w ramach obchodów 35-lecia współpracy miast partnerskich Krakowa i Norymbergii. Krakowscy tancerze wystąpili tam wraz z muzykami z polskiego Zespołu Muzyki Dawnej "Intrada" i niemieckiego "Hochschule für Musik" z departamentu Muzyki Dawnej pod kierunkiem prof. Hartwiga Grotha, przy gościnnym udziale znakomitej tancerki Marie-Claire Bär Le Corre.

- Niemiecka publiczność była zachwycona! Nie przypuszczali, że przedstawienie jest tak mocno osadzone w realiach średniowiecza. Chodziło wiec nie tylko o kostiumy i muzykę, ale przede wszystkim o taniec - mówi Romana Agnel, założycielka i dyrektor baletu Dworskiego "Cracovia Danza", reżyser i choreograf spektaklu „Wokół Wita Stwosza”.

- Nie ma chyba nikogo, kto nie byłby poruszony, oglądając ołtarz Mariacki czy rzeźby Stwosza w kościele św. Wawrzyńca w Norymberdze. Z kolei dla mieszkańców Krakowa ołtarz jest widocznym świadectwem życia ludzi z naszego miasta pod koniec XV wieku. Można siedzieć przed nim godzinami, oglądając każdą scenę i śledząc ekspresję i wyraz twarzy poszczególnych postaci - opowiada szefowa baletu.

- Dla mnie ten ołtarz jest jak teatr i wielka księga opowieści, gdzie zawarta jest jakaś historia. Wędruję wyobraźnią do średniowiecznego Krakowa i jak kiedyś Wit Stwosz obserwuję sceny, które wbijają się mocno w pamięć i inspirują do działań twórczych - dodaje.

W niedzielę 22 marca na deskach Teatru Ludowego tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" wspólnie z Witem Stwoszem wędrować będą więc ulicami Krakowa przez XV-wieczny świat dworski i mieszczański, spotykając postaci, które mistrz uwiecznił w swoich dziełach.

Wśród nich będą spieszące ze śniadaniem i dzbanem wody do kąpieli mieszczki, studenci, którzy korzystają z każdej okazji, żeby zaczepić i okraść naiwnych Krakowian, a także piękna księżniczka tańcząca na książęcym dworze, która zamiast wyjść za mąż musi - szanując wolę rodziców - pójść do klasztoru.

Piękne, wielobarwne, z pietyzmem wykonane kostiumy inspirowane rzeźbami z ołtarza kościoła Mariackiego nie tylko zachwycą widzów, ale będą też dopełnieniem tego historycznego, ale podanego w nowoczesnej formie widowiska.

Podczas spektaklu fragmenty poematu "Wit Stwosz" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przeczyta Tadeusz Malak, aktor wielu krakowskich teatrów m.in. Starego i STU, słynny interpretator poezji z Teatru Rapsodycznego. - Dzięki tym niezwykle poruszającym i obrazowym wersom Wit Stwosz i jego tajemniczy świat staje się bardziej zrozumiały - przekonuje artystka.

Przedstawienie w ramach "Niedziel dla Tańca" rozpocznie się tradycyjnie o godz. 17.

Bilety w cenie 35 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy)można kupić w kasach biletowych teatru (os. Teatralne 34, tel. 12 680 21 16; Rynek Główny 1, tel. 12 421 50 16) oraz w biurze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" (pl. Na Groblach 7, tel. 12 421 08 36, e-mail: cracoviadanza@cracoviadanza.pl).

"Niedzielom dla Tańca" patronuje m.in. "Gość Niedzielny".