Poznajcie się - przed ślubem!

publikacja 19.03.2015 14:46

Co - oprócz miłości - ważne jest w małżeństwie? Eucharystia. A w domu: piec, stół i łóżko. Wyjaśnią to Akademickie Katechezy dla Narzeczonych.

Poznajcie się - przed ślubem! Do sakramentu małżeństwa warto się dobrze przygotować Henryk Przondziono /Foto Gość

Pary, które planują małżeństwo i chcą się do tego sakramentu mądrze przygotować, do uczestnictwa w katechezach zaprasza Poradnia Studencka "Ster", działająca przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Powie ktoś, że przecież na "rynku ślubnym" kursów i katechez dla narzeczonych jest całe mnóstwo. Wybierać można w nich do woli, więc czy jest sens dalej mnożyć byty?

A jednak sens jest. - Patrząc na to, jak bardzo w Polsce i za granicą rodzina jest atakowana, chcemy uniknąć "boksowania się" z faktami. Wolimy postawić na pracę u podstaw, ale nie "pochylając się z troską i modlitwą nad problemem", tylko szukając jego źródła. A jeszcze konkretniej: starając się lepiej przygotować narzeczonych do sakramentu małżeństwa, do zrozumienia go i do pogłębienia miłości, na której małżeństwo trzeba budować - opowiada ks. dr Lucjan Bielas, duszpasterz akademicki UPJPII i współtwórca katechez.

Jak dodaje, to jednak nie wszystko, bo statystyki są bezlitosne i twardymi danymi pokazują, jak wiele małżeństw rozpada się. - Pytam więc, dlaczego nie udaje nam się wychować młodych ludzi do dojrzałego przyjęcia sakramentu małżeństwa? I podpowiadam: trzeba go mocno związać z Eucharystią i sakramentem pokuty. Spowiedź, którą traktuje się poważnie, może być punktem wyjścia do pracy nad sobą, ale też do pracy nad związkiem i wzajemną miłością małżonków - przekonuje ks. Bielas.

Akademickie Katechezy dla Narzeczonych, które od 7 kwietnia ruszają na UPJPII, mają wyjść tym problemom naprzeciw i... nie tylko. - Chcemy też wprowadzić w te katechezy praktyczne przestrzenie życia małżeńskiego, czyli: piec, stół i łóżko. Bo warto tak je zaprojektować, by każdego dnia odnajdować w nich Boga - zauważa ks. Lucjan.

Sposób na to jest prosty. - Katechezy wpisują się w schemat 4-tygodniowych kursów dla narzeczonych, ale będą się od nich nieco różniły. Po pierwsze - będą dłuższe, bo każde spotkanie potrwa 3 godziny. A po drugie - spotkania będzie rozpoczynała Msza św. - wyjaśnia Marek Babik, twórca warsztatów dotyczących ludzkiej seksualności (które prowadzi wraz z żoną) dla rodziców i wychowawców, a prywatnie mąż i ojciec czworga dzieci, zaangażowany w Dominikańskie Duszpasterstwo Rodzin.

Wykłady podczas katechez splotą tradycyjne zagadnienia z tym, co "życiowe" i często rodzi małżeńskie konflikty. Poprowadzą je eksperci w swoich dziedzinach. - Na pierwszym spotkaniu będziemy gościć kapłana, specjalistę od prawa kanonicznego. Na drugim - fachowca, czyli (wierzącego) seksuologa, który trudnych pytań się nie boi, ale potrafi je mądrze wyjaśnić - opowiada ks. Bielas.

Na trzecim spotkaniu z problemami rodzinnych finansów zmierzy się Marek Zuber, znany ekonomista, a na czwartym będą się prawdopodobnie pojawiać małżeństwa z długim stażem, związane z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, które wyjaśnią, dlaczego nad małżeństwem warto pracować całe życie.

- To wszystko chcemy wpisać w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, a konkretnie w projekt "Wolontariat Plus", który ma przeszkolić młodych ludzi tak, by mieli pomysł na rodzinę i odnalezienie się na rynku pracy. Podczas ŚDM będzie to potrzebne m.in. na Targach Powołaniowych. Mówiąc najprościej - chcemy działać tak, by zmniejszać liczbę dramatów, jakie są udziałem rozpadających się małżeństw - tłumaczy ks. Lucjan.

Akademickie Katechezy dla Narzeczonych odbywać się będą w każdy wtorek od godz. 18 do 21 (o 18 będzie Msza św., potem dwie godziny wykładów), z wyjątkiem 5. wtorków w miesiącu, w budynku UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3.

Wszyscy, którzy na pierwszy cykl katechez zgłoszą się do 7 kwietnia, uczestniczyć będą w nim bezpłatnie. Cena każdych kolejnych czterech spotkań to 40 zł od osoby. Zaświadczenie, które można otrzymać po ukończeniu cyklu katechez, jest ważne podczas składania dokumentów przedślubnych.

Więcej informacji można uzyskać, pisząc pod adres: akdn@op.pl.