Sposoby na bazgroły

mk

publikacja 24.03.2015 13:45

Waldemar Domański został nowym przewodniczącym zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti w Krakowie.

Sposoby na bazgroły W zeszłym roku wulgarne napisy zniknęły z kilku ścian budynków na krakowskim os. Kliny Poranne. Akcję zorganizowały stowarzyszenia "Projekt: Polska" i "Pogromcy Bazgrołów" Miłosz Kluba /Foto Gość

Zdaniem nowego szefa zespołu, znanego m.in. z inicjatywy "Pogromcy Bazgrołów", walka o czyste mury i ściany w mieście powiedzie się tylko jeśli włączą się do niej mieszkańcy.

- "Pogromcy Bazgrołów" zaplanowali liczne pikniki sąsiedzkie, konkursy, akcje zbierania farb, zajęcia w szkołach, wsparte kampanią informacyjną w mediach. Planuję także nawiązanie współpracy z krakowską kurią, a za jej sprawą z parafiami krakowskimi w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku - mówi W. Domański.

Do dyspozycji jest m.in. 400 tys. zł z miejskiej kasy na likwidację szpecących Kraków graffiti z zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego (projekt zgłosili "Pogromcy Bazgrołów", a jego realizacja trwa).

Chodzi jednak nie tylko o akcje zamalowywania nielegalnych graffiti "na własną rękę" (takie, jak ta zorganizowana w zeszłym roku na os. Kliny Poranne - "Bazgroły to już historia").

Szpecące ściany napisy i rysunki można zgłaszać m.in., pisząc na adres: graffiti@strazmiejska.krakow.pl. Dyżurni Straży Miejskiej czekają przez całą dobę także na zgłoszenia pod bezpłatnym numerem telefonu 986. Specjalny formularz jest również dostępny na stronie Zarządu Budynków Komunalnych (tam można zgłosić nielegalne graffiti, które pojawiło się na budynkach zarządzanych przez ZBK).

Jak informuje krakowski magistrat, od 2012 roku, czyli od momentu powołania przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego zespołu ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti, strażnicy miejscy ujawnili prawie 3 tys. wykroczeń związanych z nielegalnym malowaniem po ścianach. Co roku strażnicy miejscy ujmują na gorącym uczynku kilkunastu sprawców, a większość tych spraw jest przekazywana policji.

Tylko w ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zamalowało ponad 10 tys. mkw. powierzchni (takich, jak ekrany akustyczne, mosty, słupki), na których widniały wulgarne napisy. Kolejne 10 tys. mkw. bazgrołów usunięto z budynków pozostających w Zarządzie Budynków Komunalnych - informuje Urząd Miasta Krakowa.