250 tys. gości w domu papieża

mk

publikacja 10.04.2015 11:23

Wadowickie muzeum przez ostatni rok odwiedzili turyści z 94 krajów.

250 tys. gości w domu papieża Muzeum mieści się w kamienicy przy wadowickim rynku, tuż obok kościoła Henryk Przondziono /Foto Gość

Przyjeżdżający do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II pochodzili z Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki, Ameryki Północnej oraz Australii z Oceanią. Wśród zwiedzających najwięcej było Włochów.

- Świadczy to o dużym zainteresowaniu miejscem urodzenia Jana Pawła II i dużym potencjale rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce. Nowa wystawa, otwarta w kwietniu 2014 r., najbardziej oblegana jest od maja do sierpnia, gdy zwiedza ją średnio znacznie ponad tysiąc osób dziennie - opowiada Maria Budzińska, specjalista ds.marketingu i public relations wadowickiego muzeum. Dlatego zwłaszcza w tym okresie, jak przypomina, warto zarezerwować bilety przynajmniej dwa tygodnie wcześniej.

- Nową wystawę w pierwszym roku jej działania odwiedzali zarówno najbliżsi współpracownicy ojca świętego, jak i ci, którzy znali go jedynie z ekranu telewizora. Niemal wszyscy wychodzili szczerze zachwyceni nowoczesną prezentacją muzealną, artystycznym poziomem jej wykonania i pracą przewodników muzealnych - mówi M. Budzińska.

Papieskie muzeum w swojej nowej formule zostało otwarte w kwietniu 2014 roku. W związku z rocznicą przygotowano skromne obchody. 11 kwietnia o godz. 17 w bazylice Ofiarowania NMP odbędzie się dziękczynna Msza św. Później (18.30) w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury zaplanowano program słowno-muzyczny "Myśleć sercem" według pomysłu aktora Dariusza Jakubowskiego. Rocznicowe wydarzenia są otwarte dla wszystkich chętnych.

Rok działalności to dla przedstawicieli muzeum także okazja do poszerzenia swojej oferty. Od 1 maja w piątkowe wieczory będzie można uczestniczyć w "Zwiedzaniu z pasją", czyli indywidualnym zwiedzaniu wystawy przez trzy godziny (na co dzień zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem). Na pytania uczestników będzie czekał towarzyszący im ekspert. - To niepowtarzalna okazja do swobodnego poruszania się po wystawie i poświęcenia większej uwagi dowolnie wybranej strefie - przekonuje M. Budzińska.

Nowością będzie także projekt "Zwiedzanie z poezją". To dwie propozycje muzeum, przygotowane we współpracy z aktorem D. Jakubowskim. Pierwsza forma - "Poetyckie zwiedzanie" - będzie polegała na obejrzeniu wystawy stałej w towarzystwie aktora, który w odpowiednich miejscach będzie odczytywał fragmenty eksponowanych utworów poetyckich Karola Wojtyły - od młodzieńczego wpisu do pamiętnika Danuty Pukłówny z 1938 r. do poematu "Stanisław", napisanego tuż przed październikowym konklawe w 1978 roku.

Pierwsze takie zwiedzanie zaplanowano na 18 maja, kiedy przypadnie 95. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Kolejne będą zależały od zainteresowania turystów, którzy będą musieli odpowiednio wcześniej zarezerwować termin na stronie internetowej muzeum. - Zakładamy, że w tym roku regularne poetyckie zwiedzanie wystawy rozpoczniemy od września - informuje M. Budzińska.

Druga poetycka propozycja muzeum to spektakl "Myśleć sercem", którego premiera odbędzie się 11 kwietnia. Jak zapewnia M. Budzińska, koncert powtarzany będzie w miarę zainteresowania zwiedzających, począwszy od września br.

Szczegóły dotyczące zwiedzania oraz system rezerwacji biletów można znaleźć na stronie: domjp2.pl.

Czytaj także: