Sarmaci wrócili z urlopu

Bogdan Gancarz

publikacja 15.04.2015 10:00

Od 16 kwietnia można ponownie oglądać zbiory sztuki staropolskiej w krakowskim Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Były przez rok niedostępne ze względów konserwatorskich.

Sarmaci wrócili z urlopu W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka jest eksponowanych kilkaset dzieł sztuki staropolskiej Bogdan Gancarz /Foto Gość

- Trzeba było pozbyć się groźnych dla zbiorów drewnojadów - poinformowała Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Wartość przechowywanych w pałacu dzieł sztuki, wykonanych z drewna lub posiadających elementy drewniane, jest tak wielka, że nie można było ryzykować, by stoczyły je drewnojady. Są tu eksponowane bardzo cenne dzieła sztuki gotyckiej z terenów Rzeczypospolitej, m.in. słynna rzeźba „Madonna z Krużlowej”, rzeźba procesyjna „Chrystus na osiołku” z Szydłowca oraz liczne obrazy sakralne znajdujące się niegdyś w świątyniach Krakowa i Małopolski - mówi Jarosław P. Kazubowski, krakowski publicysta i historyk sztuki.

Galeria Sztuki Dawnej Polski XII-XVIII w. w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka jest oddziałem Muzeum Narodowego. Jej ponowne otwarcie 16 kwietnia będzie połączone z pierwszą prezentacją renesansowego cyborium, czyli tabernakulum, wykonanego w XVI w. dla katedry wawelskiej przez znanego artystę włoskiego Jana Marię Padovano.

- Cyborium zostało rozebrane na początku XVII w. Jego główna część znalazła się potem w kościele w Modlnicy k. Krakowa, zaś znajdujące się przy nim niegdyś rzeźby aniołów trafiły do naszego Muzeum. Teraz, po konserwacji, obie części zostaną pokazane na wystawie czasowej - zapowiada K. Bik.

W Galerii Sztuki Dawnej Polski można zobaczyć także wiele obrazów przedstawiających staropolskich sarmatów, czyli szlachciców, m.in. tzw. portrety trumienne. - Cieszę się, że sarmaci wrócili do nas po tym rocznym swoistym urlopie. Prezentacja sztuki związanej z dawną Rzecząpospolitą jest bowiem świadectwem niegdysiejszej potęgi kulturowej naszego państwa - podkreśla J. Kazubowski.

W muzeum przy ul. Kanoniczej 17 przez cały czas konserwowania zbiorów z Galerii Sztuki Dawnej Polski były otwarte ekspozycje „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, na której można oglądać m.in. kolekcję cennych ikon, a także „Kraków na wyciągnięcie ręki”, gdzie prezentowane są oryginalne detale kamienne z zabytkowych budowli krakowskich.

Z okazji ponownego otwarcia galerii Muzeum Narodowe przygotowało na najbliższe dni specjalną ofertę dla zwiedzających. W czwartek 16 kwietnia i piątek 17 kwietnia bilet na ekspozycje w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka będzie kosztował złotówkę. W sobotę 18 kwietnia i w niedzielę 19 kwietnia wstęp będzie natomiast bezpłatny.

 

Czytaj także:

Tabernakulum po 400 latach