Tam się wszystko zaczęło

mk

publikacja 28.04.2015 11:13

700 osób pielgrzymowało do Wadowic w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II.

Tam się wszystko zaczęło Młodzież wyruszyła w trzech grupach, które w drodze połączyły się i wspólnie dotarły na wadowicki rynek Kinga Ramenda

Jak wyjaśnia ks. Mateusz Wójcik, wikary parafii w Choczni, był to już trzeci rajd papieski. Do tej pory brali w nich udział uczniowie szkoły we Frydrychowicach, a inicjatorem i przewodnikiem wycieczek był ks. Dariusz Mieszczak.

- W tym roku postanowiliśmy zachęcić do udziału także uczniów naszej parafii św. Jana Chrzciciela w Choczni, będących jednocześnie uczniami Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2 w Choczni - mówi ks. Mateusz. - Chcieliśmy uczcić pierwszą rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II i wybrać się pieszo do miejsca, w którym "wszystko się zaczęło" - dodaje.

Kapłan podkreśla też, że rajd nawiązywał do turystycznej aktywności papieża. - Problem w tym roku polegał na tym, że rocznic związanych z papieżem jest mnóstwo, bo przecież mamy: 2 kwietnia - śmierć papieża, 18 maja - rocznica urodzin, 16 października - rocznica wyboru, 1 maja - beatyfikacja, 27 kwietnia - kanonizacja - wylicza ks. Mateusz Wójcik. - Zdecydowaliśmy się na rocznicę kanonizacji, która - moim zdaniem - jest z tych wszystkich rocznic najważniejsza, ponieważ pokazuje cel naszej ziemskiej pielgrzymki - świętość - tłumaczy wikary z Choczni.

Każda z grup wyruszyła ze swojej szkoły, by stopniowo łączyć się w coraz większą wspólnotę. Ostatni odcinek - już w Wadowicach - wszyscy uczestnicy przebyli razem. Śpiewając hymn Światowych Dni Młodzieży 2016, weszli na wadowicki rynek, przy którym znajdują się dom rodzinny Karola Wojtyły oraz bazylika, gdzie przyszły papież został ochrzczony. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Eucharystia w bazylice. O oprawę muzyczną zadbał zespół "Przymierze" z Frydrychowic. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia i słodyczy dla wszystkich uczestników rajdu, ufundowanych przez firmę "Skawa" z Wadowic.

Za rok organizatorzy zamierzają jeszcze bardziej rozszerzyć zaproszenie i zachęcić do udziału w rajdzie więcej parafii i szkół sąsiadujących z papieskim miastem. - Będzie to okazja do większej jedności młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie - zapowiada ks. Wójcik.