ŚDM na Skałce

mk

publikacja 06.05.2015 14:30

Tegoroczna procesja św. Stanisława będzie bogata w akcenty, związane z Światowymi Dniami Młodzieży.

ŚDM na Skałce W procesji niesione będą m.in. relikwie św. Jana Pawła II Dominika Cicha

- Parafialni liderzy duchowych przygotowań oraz wolontariusze ŚDM przejdą procesję w koszulkach z logo ŚDM, poniosą flagi oraz przede wszystkim kopię krzyża, który od ponad 30 lat pielgrzymuje wraz z młodymi po świecie - informuje Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM.

Wierni zebrani przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce wysłuchają także świadectwa uczestnika poprzednich ŚDM, a w procesji z darami wolontariusze zaniosą deklaracje uczestnictwa w projekcie L4.

- To akcja, w której młodzież prosi o modlitwę za przygotowania do wydarzeń w Krakowie osoby chore i starsze ze swoich wspólnot lokalnych. Przedstawiciele parafii zaniosą także Pamiętniki Duchowych Przygotowań, czyli relacje z dotychczasowych działań podjętych na poziomie poszczególnych parafii archidiecezji krakowskiej - tłumaczy E. Korbut.

Do udziału w tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę, która wyruszy w najbliższą niedzielę o godz. 9, zachęca w specjalnym liście kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

"Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci św. Stanisława będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności wobec Boga, który jest bogaty w swoich świętych. Naśladując przykład świętych - Stanisława i Jana Pawła II - postępujmy drogą świętości, dając odważne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła" - apeluje kardynał.

Eucharystia przy klasztorze oo. paulinów - po przejściu procesji - rozpocznie się o godz. 10. Przewodniczył jej będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zaś kazanie wygłosi abp Józef Michalik (metropolita przemyski).

"Wraz z pielgrzymami z całej Ojczyzny i gośćmi z zagranicy będziemy dziękować Bogu za św. Jana Pawła II w 1. rocznicę Jego kanonizacji. Wstawiennictwu świętych Biskupów krakowskich: Stanisława i Jana Pawła II pragniemy polecać intencje polskich małżeństw 
i rodzin, a także trud przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w Roku Świętym Miłosierdzia odbędą się w Krakowie. Naszą modlitwą chcemy również objąć wszystkie osoby konsekrowane i prosić o nowe powołania kapłańskie i zakonne" - pisze kard. Dziwisz.

W procesji będzie w tym roku niesiony także słynący łaskami obraz MB od Wykupu Niewolników z kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie, który - właśnie podczas procesji św. Stanisława - 50 lat temu został koronowany przez abp. Wojtyłę. Będzie to jednocześnie zakończenie świętowania jubileuszu koronacji.