Niezwykła noc muzealna

Bogdan Gancarz

publikacja 12.05.2015 15:54

Po raz 12. krakowskie muzea otworzą swe podwoje o nietypowej porze. Wieczorem i nocą z 15 na 16 maja będzie zobaczyć w nich wiele ciekawych rzeczy.

Niezwykła noc muzealna W obronnym Barbakanie będzie się rozlegała palba strzelnicza. Odbędą się także pokazy szermierki oraz... poloneza Bogdan Gancarz /Foto Gość

- W tegorocznej edycji Nocy Muzeów weźmie udział 27 muzeów wraz z oddziałami. W sumie będzie można więc odwiedzić blisko 50 miejsc - poinformował Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, która wraz z Urzędem Miasta Krakowa organizuje tę wielką imprezę kulturalną.

Na uczestników, którzy przyjeżdżają niekiedy z całej Polski, czeka możliwość nie tylko obejrzenia wystaw stałych, lecz także pokazów przygotowanych specjalnie na Noc Muzeów oraz pomieszczeń muzealnych niedostępnych na co dzień dla zwiedzających.

Przygotowano również wiele innych atrakcji: koncertów, prezentacji multimedialnych, filmów, pokazów walk rycerskich, warsztatów, wykładów.

W Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej 19-21 będzie można znaleźć się w zaaranżowanym specjalnie na tę noc przy użyciu oryginalnych mebli, książek i dokumentów, gabinecie kard. Karola Wojtyły z lat 1958-1967.

W będącym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa obronnym Barbakanie (ul. Basztowa) o godz. 18., na powitanie gości rozlegnie się głośna palba strzelnicza. Następnie odbędą się pokazy uzbrojenia, szermierki i dawnych obyczajów. O godz. 24. przewidziany jest pokaz poloneza prowadzony przez rekonstruktorów przy udziale publiczności.

Z okazji 600-lecia urodzin Jana Długosza, w Bibliotece Książąt Czartoryskich (ul. św. Marka 17) o 19.30, 20.30 i 21.30 odbędą się specjalne prezentacje rękopisów tego wybitnego kronikarza.

Nie zabraknie atrakcji dla miłośników dawnej techniki. O 16.45 na Rynek Główny wjedzie karawana zabytkowych samochodów. Muzeum Lotnictwa (al. Jana Pawła II 139) pokaże z kolei swoje najnowsze nabytki, zaś Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15) m. in. swoje wystawy stałe.

Muzeum Etnograficzne (ul. Krakowska 46), kusi z kolei potańcówką od 20.00 do 22.00, na której będzie przygrywała Kapela na Krzywych Dźwiękach.

Na gości czekają również wszystkie oddziały Muzeum Narodowego oraz Zamek Królewski na Wawelu.

Muzealna noc rozciągnie się poza Kraków. Będzie można odwiedzić także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi „Atma” (w tym ostatnim przypadku zwiedzanie przesunięto na noc z 16 na 17 maja).

Wszystkie placówki muzealne będą tego wieczoru specjalnie oświetlone, w niektórych z nich będą się odbywały rozmaite pokazy świetlne.

- W ub. roku w Nocy Muzeów uczestniczyło 130 tys. osób. Spodziewamy się, że w tym roku może być ich więcej, gdyż program jest poszerzony - powiedziała Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta Krakowa

- Biletem wstępu do wszystkich muzeów będzie tego wieczoru wybity specjalnie żeton okolicznościowy z wizerunkiem Tadeusza Kantora. Można go kupić za symboliczną złotówkę w placówkach muzealnych uczestniczących w naszej akcji. Żeton będzie równocześnie uprawniał do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską od godz. 18. 15 maja do godz. 3. 16 maja - poinformowała M. Chylaszek.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć tutaj.