Wszyscy cerkiewni święci

Bogdan Gancarz

publikacja 15.05.2015 14:44

Uczestnicy Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą mogli zobaczyć m.in. wnętrze cerkwi prawosławnej w Krakowie.

Wszyscy cerkiewni święci - W naszej świątyni znajduje się wiele przedstawień świętych - powiedział ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej w Krakowie Bogdan Gancarz /Foto Gość

Wydarzenia 17. edycji Dni będą się odbywały 16 i 17 oraz 23 i 24 maja w 10 obiektach zabytkowych Małopolski. Jak zwykle, będzie można zobaczyć zabytkowe wnętrza, nie zawsze dostępne na co dzień.

16 i 17 maja można będzie odwiedzić m.in. cerkiew prawosławną w Krakowie przy ul. Szpitalnej 24 oraz katolicki kościół pw. św. Marka Ewangelisty przy ul. św. Marka 10.

Krakowską cerkiew mieszczącą się w kamienicy z okresu renesansu będzie można odwiedzać w sobotę 16 maja od 10.00 do 16.50 i w niedzielę 17 maja od 10.00 do 18.00. Przewodnikiem będzie m.in. ks. Jarosław Antosiuk, od 2004 r. proboszcz prawosławnej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Nasi goście będą mogli zobaczyć m.in. wypełnione ikonami wnętrze naszej świątyni, przyjrzeć się procesowi tworzenia ikon oraz wziąć udział w warsztatach śpiewu cerkiewnego - poinformował ks. Antosiuk.

Goście staną oko w oko z prawosławnymi świętymi. - Nasz ikonostas pochodzi z nieistniejącej już cerkwi w Miechowie. Za nim, na ścianie, wiszą ikony stworzone przez prof. Jerzego Nowosielskiego, który był naszym parafianinem - powiedział ks. Antosiuk.

To niejedyne święte wizerunki, które wyszły spod ręki wybitnego twórcy malarskich dzieł religijnych. - Obok ołtarza są umieszczone również „Golgota” i „Zejście do otchłani”. Ciekawym przykładem ciągłości tradycji malarstwa cerkiewnego są stworzone przez Nowosielskiego sceny z życia św. Mikołaja, które otaczają starą ikonę tego świętego - wyjaśnił ks. Antosiuk.

Goście będą mogli zobaczyć również rzadko udostępnianą kaplicę pw. Wszystkich Świętych, zaaranżowaną w całości przez Nowosielskiego. Będą mogli poczuć atmosferę dawnych, drewnianych cerkwi. Artysta bowiem przeniósł tu nie tylko swój drewniany ikonostas wykonany niegdyś do cerkwi w Orzeszkowej, lecz ściany wyłożył również deskami, które pokrył z kolei malowidłami sakralnymi.

- Podziemia kamienicy, w której mieści się nasza świątynia, są obecnie adaptowane na potrzeby mającego powstać Centrum Sztuki Sakralnej im. Jerzego Nowosielskiego - powiedział ks. Antosiuk.

Szczegółowy program XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego można znaleźć: tutaj.