Pamięć jest w ludziach

jg

publikacja 06.06.2015 00:22

Uroczystościom przewodniczył bp Grzegorz Ryś, który poświęcił tablicę pamiątkową pod Wielką Krokwią, upamiętniającą Mszę św. w 1997 r. pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II.

Pamięć jest w ludziach Tak jak 18 lat temu, tak i teraz pogoda bardzo dopisała Jan Głąbiński /Foto Gość

- Mija 18 lat od wydarzenia, które chcemy upamiętnić. Dla młodych Jan Paweł II jest osobą znaną z internetu, osobą historyczną. Jednak historia to co innego niż pamięć. Historia jest w dokumentach, pamięć natomiast jest w ludziach - zaznaczył bp Grzegorz Ryś. Podkreślił, że Podhale ma piękną historię, ale musi o tej historii pamiętać.

- Każdy z nas ma swoją pamięć i swoje wspomnienia o wydarzeniu, które miało miejsce tutaj 18 lat temu, i z pewnością każdy będzie chciał ją podać dalej. Wy wszyscy jesteście jego świadkami, a chcąc pamięć o tym przekazać dalej, musicie wiedzieć, komu trzeba ją przekazać. Ta tablica będzie miała sens, jeżeli będziecie tu przyprowadzać tych, którym pamięć tę chcecie przekazać ,będziecie ona świadczyć o pamięci tych wydarzeń - zaapelował bp Ryś.

Podczas uroczystości głos zabrał Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. Nawiązał do okolicznościowej tablicy, która została wmurowana w obiekt Wielkiej Krokwi. - Dziękuję, Księże Biskupie, za odprawienie tej Mszy. Ją również będziemy pamiętać, tak jak tę sprzed 18 lat. Ale z pewnością nie byłoby nas tutaj, gdyby nie jedna osoba, która prawdopodobnie ostatnio mało co spała i cały swój talent poświęciła, by wykonać tę tablicę - pan Marek Szala - zaznaczył Leszek Dorula.

Marek Szala zaprojektował także ołtarz pod Wielką Krokwią w 1997 r., przy którym Mszę św. celebrował papież Jan Paweł II.

Uroczystości pod Wielką Krokwią odbywały się w ramach Dni Zakopanego, które poprzez swój bardzo bogaty program nawiązują do wizyty papieża Polaka na Podhalu w 1997 r.

Uroczystości zorganizowali wspólnie zakopiański magistrat wraz z dziekanem dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusławem Filipiakiem oraz dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportowego w Zakopanem Jackiem Bartlewiczem.