Finowie śpiewali kościelny hymn

Bogdan Gancarz

publikacja 12.06.2015 15:05

Trwa VI Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cracovia Cantans”. Odbywają się przesłuchania konkursowe i wieczorne koncerty w świątyniach.

Finowie śpiewali kościelny hymn Fiński chór z Tampere wykonał po mistrzowsku pieśń Gabriela Faure napisaną do francuskiej parafrazy jednego z hymnów kościelnych Bogdan Gancarz /Foto Gość

12 czerwca w kościele świętych Piotra i Pawła odbyły się m.in. przesłuchania chórów w kategorii muzyki sakralnej.

Śpiewały:  Lundby Motet Choir z Göteborga w Szwecji, zespół Arctic Voices z Tromsdalen w Norwegii, dziecięcy Adolf Fredrik’s Church Choir ze Sztokholmu w Szwecji, zespół wokalny Näsin Ääni z Tampere w Finlandii, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, chór Vox Animae z Chrzanowa oraz Mieszany Chór Mariański z Krakowa.

Ich występy oceniali pod kierownictwem prof. Romualda Twardowskiego, znanego kompozytora muzyki chóralnej, doświadczeni znawcy chóralistyki: kompozytor i dyrygent Ko Matsushita z Japonii, chórmistrz Javier Busto, kompozytor Richards Dubra z Łotwy i rosyjska chórmistrzyni Irina Roganowa z Gatczyny pod Petersburgiem.

- Staram się być co roku na koncertach festiwalowych. Są bowiem okazją do posłuchania nie tylko znakomitych chórów, lecz także zapoznania się z mało znanymi utworami o wysokim poziomie artystycznym. Tym razem zachwycił mnie „Cantique de Jean Racine” Gabriela Faurego w wykonaniu chóru z fińskiego Tampere. Elegijna muzyka towarzyszy tu słowom francuskiej parafrazy hymnu kościelnego z „Brewiarza rzymskiego”, dokonanej przez słynnego siedemnastowiecznego poetę Racine’a - powiedziała Bożena Wiśniewska z Warszawy.

W piątek 12 czerwca o godz. 19. odbędą się również dwa koncerty muzyki sakralnej: „Światło i śpiew” w kościele św. Katarzyny i „Śpiewanie po zmierzchu” w kościele śś. Piotra i Pawła. O 19.15 odbędzie się zaś koncert w bazylice Mariackiej.

W sobotę 13 czerwca od godz. 10 do 17 w szkole Muzycznej im. Karłowicza (os. Centrum E2) będą trwały przesłuchania konkursowe w kategoriach: chórów mieszanych, męskich, dziecięcych, młodzieżowych i kameralnych oraz w kategorii muzyki ludowej, popularnej i gospel. Wieczorem zaś chóry będą koncertować w świątyniach: o godz. 19 - w kościele św. Katarzyny, o 19.15 - w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (ul. Misjonarska 37) i o 21.15 - w kościele śś. Piotra i Pawła.

Festiwal zakończy się w niedzielę 14 czerwca rozdaniem nagród oraz koncertem o 19.45 w kościele pijarów (ul. Pijarska 2).

Wstęp na koncerty i przesłuchania festiwalu odbywającego się pod patronatem krakowskiego GN jest bezpłatny. Szczegółowy program na stronie: www.krakovchoirfestival.pl.