Rezerwat, jakich mało

jg

publikacja 13.06.2015 22:58

To doskonała okazja do przypomnienia tego faktu mieszkańcom Podhala. W związku z tym Nadleśnictwo Nowy Targ zorganizowało dużą edukacyjną imprezę plenerową.

Rezerwat, jakich mało Rezerwat to nie tylko rzadka roślinność, ale i piękne widoki na górskie szczyty Jan Głąbiński /Foto Gość

Piknik odbywał się przez całą sobotę 13 czerwca. Jego uczestnicy mogli poznać historię rezerwatu, walory przyrodnicze regionu, potrzebę aktywnej ochrony przyrody, dorobek obecnych na pikniku instytucji, a także zasady zachowania się w terenie.

Były też ciekawe imprezy towarzyszące, np. akcja "Biegam, bo lubię lasy". Organizatorzy przygotowali także treningowe ABC z olimpijką Zuzanną Radecką-Pakaszewską oraz nordic walking "Z kijami przez torfy", którego trasa prowadziła ścieżkami rezerwatu. Ponadto odbyły się drużynowe gry terenowe "Tropem rosiczki", w których przygotowaniu pomagała młodzież z I LO im. Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Wokół rezerwatu powstało edukacyjne miasteczko namiotowe, w którego organizację zaangażowanych było wiele instytucji, m.in. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Urząd Miasta, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, parki narodowe, Nadleśnictwo Nowy Targ, GOPR.

Nie zabrakło również konkursów dla najmłodszych, pokazów filmowych, wystaw i występów zespołów na plenerowej scenie.

W ramach jubileuszu odbyła się także sesja naukowa na PPWSZ. Rezerwat sąsiaduje z lotniskiem miejskim. Rozpościera się stamtąd niezwykle piękny krajobraz na miasto.

Jak przypomina Marcin Jagła z nowotarskiego magistratu, jest to jedyny rezerwat torfowiskowy leśny w polskiej części obfitującej w torfowiska Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Zachowały się w nim zróżnicowane i dobrze wykształcone biocenozy leśne, przejściowe i torfowiskowe.

Rezerwat "Bór na Czerwonem" zawdzięcza swoją nazwę glonowi zygonium ericetorum, którego plecha jesienią ma barwę czerwoną. Powierzchnia leśna wynosi 113,47 ha, w jej obrębie ponad 45 ha zajmuje torfowisko wysokie, pokryte głównie niezbyt zwartą roślinnością drzewiastą. Podstawowym przedmiotem ochrony w rezerwacie jest torfowisko wysokie pokryte naturalną roślinnością wraz z otaczającymi drzewostanami sosnowymi z udziałem świerka.

W rezerwacie została oddana do użytku ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, zwieńczona platformą widokową na Tatry, Gorce, a przede wszystkim malownicze torfowisko. 440 metrów drogi tłuczniowej zbudowano tylko po to, by dowieźć niepełnosprawnych. Na pięciu tablicach umieszczonych wzdłuż ścieżki znajdują się opisy kolejnych osobliwości przyrody liczącej ok. 10 tysięcy lat enklawy przyrodniczej. Zachęcamy do wizyty w rezerwacie podczas np. zbliżających się wakacji.