Węgrzy modlili się w Krakowie

Bogdan Gancarz

publikacja 25.06.2015 06:40

Prawie tysiąc pielgrzymów przyjechało pod Wawel. Modlili się w sanktuarium św. Jana Pawła II i w katedrze wawelskiej.

Węgrzy modlili się w Krakowie Pielgrzymi z Węgier co roku pielgrzymują do Częstochowy i Krakowa Bogdan Gancarz /Foto Gość

Węgierska Narodowa Pielgrzymka Kolejowa Czarnej Madonny odbywa się po raz piąty. Ponad 900 pielgrzymów przyjechało w poniedziałek 22 czerwca do Polski. Modlili się m.in. w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W czwartek 25 czerwca rano przyjechali zaś do Krakowa.

Pochodzą z ziem historycznych Węgier, zarówno z terenów objętych obecnymi granicami, jak również z Siedmiogrodu (obecnie Rumunia) i Górnych Węgier (obecnie Słowacja).

Pielgrzymom towarzyszyli w Krakowie biskupi: János Székely, biskup pomocniczy prymasowskiej archidiecezji Esztergom-Budapest, Lajos Pápai, biskup diecezji Győr, i József Tamás z Siedmiogrodu.

Przyjechali także przedstawiciele władz węgierskich: László Kövér, marszałek parlamentu węgierskiego, minister Miklós Soltész, sekretarz stanu ds. Kościołów, oraz dr Iván Gyurcsík, ambasador Węgier w Polsce, i prof. Adrienne Körmendy, konsul generalna Węgier w Krakowie.

- Jestem - podobnie, jak premier Orbán - z wyznania kalwinem. Bardzo jednak szanuję postać Jana Pawła II. Kiedy zmarł, nasz kalwiński duszpasterz powiedział nam, że nie było do tej pory tak dobrego papieża. W 1987 r., gdy papież pielgrzymował do Polski, przyjechaliśmy do Krakowa. Dla naszej generacji Jan Paweł II nie był tylko papieżem, lecz także osobą, która swoją postawą doprowadziła do zmian w naszym regionie. Dlatego jestem tutaj dzisiaj wraz z pielgrzymami, by oddać hołd jego pamięci - powiedział marszałek Kövér.

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pielgrzymów przywitał kard. Stanisław Dziwisz. - Dziękuję bardzo za ten wyraz wiary, jakim jest wasza pielgrzymka. Spotykaliśmy się dotąd w różnych miejscach Krakowa. Dzisiaj zaś po raz pierwszy w sanktuarium Jana Pawła II, papieża, który was kochał, lecz także odczuwał wielką miłość ze strony Węgrów. Przygotowywał się bardzo starannie do pielgrzymki do waszego kraju, gdyż przywiązywał do niej wielką wagę. Jego miłość do Węgier wynikała również ze znajomości wspólnej historii narodów węgierskiego i polskiego. Wasz pobyt tutaj jest odnowieniem tych więzów, które przez wieki łączyły oba narody - powiedział metropolita krakowski.

- Wymieniamy dziś wzajemnie relikwie św. Władysława i św. Jadwigi Królowej. Pamiętam jednak również o relikwiach św. Jana Pawła II. Przywiozę je wam w przyszłym roku - poinformował kard. Dziwisz.

Lajos Pápai, biskup diecezji Győr, przekazał metropolicie krakowskiemu relikwie św. Władysława jako dar dla katedry wawelskiej, zaś kard. Dziwisz podarował relikwie św. Jadwigi Królowej w darze dla katedry w Győr.

- To  ważny moment historyczny dla Węgrów i Polaków. Św. Władysław, król Węgier z dynastii Arpadów, urodził się w 1040 roku w Krakowie, a jego matka była polską księżniczką z królewskiej rodziny Piastów. Wychowywał się na krakowskim dworze królewskim. Kronikarz Gall Anonim w "Kronice Polskiej" pisał o nim, że "pod względem obyczajów i sposobu życia stał się niejako Polakiem" - powiedziała Aranka Małkiewicz, opiekująca się pielgrzymami na terenie Polski.

Za relikwie dziękował bp Pápai. - Mamy nadzieję, że ta wymiana darów pomoże umacniać przyjaźń polsko-węgierską w wymiarze duchowym - powiedział.

Za gościnę w imieniu pielgrzymów dziękował zaś bp János Székely z Esztergom. - Ks. kardynał przyjmuje nas zawsze z ojcowską życzliwością. Między Polakami i Węgrami zaś panuje nie tylko przyjaźń. Jednakowo śnimy, jednakowo czujemy, jednakowo kochamy. Macie te same problemy, jakie mamy również i my. Dlatego ważna jest wspólna troska o zdrową rodzinę. Trzymajmy się razem! - mówił.

Kardynał Dziwisz zaprosił młodych Węgrów do udziału w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży. - Zapraszam nie tylko młodzież katolicką. Niech przyjeżdżają wszyscy młodzi Węgrzy - powiedział metropolita krakowski.

Po przekazaniu relikwii pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. W jej trakcie śpiewały chór katedralny i schola  z Vacs oraz chóry połączone "Organum" i Centrum Jana Pawła II pod batutą prof. Bogusława Grzybka.

Po południu odbyły się uroczystości w katedrze wawelskiej. Pielgrzymów powitał ks. prał. Zdzisław Sochacki, proboszcz. W świątyni złożono  przekazane przez biskupa z Győr relikwie św. Władysława oraz oddano hołdu św. królowej Jadwidze i królowi Stefanowi Batoremu. Marszałek Kövér na czele delegacji władz węgierskich złożył również wieniec na sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.