W Tatrach było 280 kg śmieci

jg

publikacja 05.07.2015 18:05

Ambasadorzy i wolontariusze ruszyli na wszystkie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji. Wielkie sprzątanie zakończyło się na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem.

W Tatrach było 280 kg śmieci Wolontariusze w okolicach sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach Jan Głąbiński /Foto Gość

W poprzednich edycjach akcji "Czyste Tatry" udział wzięło 7350 wolontariuszy i udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. - aż 580 kg).

W tym roku na szlaku w Dolinie Chochołowskiej i na Kasprowy Wierch wraz z wolontariuszami sprzątali związani z akcją jej ambasadorzy: Rafał Sonik, Mateusz Ligocki, Anita Sokołowska, Andrzej Młynarczyk, Anna Kerth, Katarzyna Ankudowicz, Mateusz Janicki, Jakub Zaborski, Joanna Jabłczyńska, Magdalena Małochleb.

W miasteczku namiotowym wolontariusze mogli odwiedzić m.in. stoiska TPN i PTTK oraz skorzystać z dwudniowych atrakcji - koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. zespołu Future Folk znanego z przeboju "Malinowa dziewczyna". Były też pokazy filmowe.

Pomysł pierwszej akcji "Czyste Tatry" powstał w roku 2012. Od tej pory na początku każdego lata do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce pójść, tak, by żaden szlak nie został pominięty.