Obywatelskie parki i kąpieliska

Bogdan Gancarz

publikacja 06.07.2015 12:50

Krakowianie głosujący na projekty budżetu obywatelskiego wybierali przede wszystkim plany poszerzania zielonych terenów miasta.

Obywatelskie parki i kąpieliska Wyniki głosowania nad budżetem obywatelskim przedstawili Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, i Mateusz Płoskonka z Urzędu Miasta Krakowa Bogdan Gancarz /Foto Gość

- Była to już druga edycja tworzenia budżetu obywatelskiego. Od  20 do 28 lipca ponad 50 tys. krakowian wybierało najlepsze spośród 467 projektów o charakterze ogólnomiejskim i dzielnicowym, zgłoszonych przez przedstawicieli dzielnic Krakowa, stowarzyszeń, instytucji i grup mieszkańców. Zostaną zrealizowane w bieżącym lub przyszłym roku - powiedział 6 lipca, podsumowując wynik głosowania, Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Na sfinansowanie wybranych projektów zostanie przeznaczonych 14 mln zł, z czego 10 mln zł - na projekty o charakterze ogólnomiejskim, zaś 4 mln - na projekty w poszczególnych dzielnicach.

- Głosujący wybierali przede wszystkim projekty związane z poszerzaniem stref zieleni oraz tworzeniem lub zagospodarowaniem kąpielisk - poinformował Mateusz Płoskonka z Wydziału Spraw Społecznych krakowskiego magistratu.

Wśród przedsięwzięć ogólnomiejskich zwyciężyły pomysły: budowy toru motocyklowo-samochodowego (koszt - 3 mln zł), bezpłatnej nauki języka angielskiego dla krakowskich uczniów przez 5 dni w tygodniu (koszt - 882,5 tys. zł), zagospodarowania Zalewu Bagry (3 mln zł), urządzenia na terenie dawnego kamieniołomu na Zakrzówku publicznego kąpieliska wraz z ogólnodostępną plażą miejską.

W Dzielnicy I (Stare Miasto) wybrano projekt rewitalizacji Plant Dietlowskich, w Dzielnicy II (Grzegórzki) - utworzenie Parku Dąbie, w Dzielnicy III (Prądnik Czerwony) - montaż stacji roweru miejskiego, w Dzielnicy IV (Prądnik Biały) - stworzenie ogrodu dla mieszkańców, w Dzielnicy V (Krowodrza) - rewitalizację Parku Krakowskiego, w Dzielnicy VI (Bronowice) - pielęgnację zieleni parkowej wzdłuż Młynówki Królewskiej, w dzielnicy VII (Zwierzyniec) - utworzenie w Szkole Podstawowej nr 48 klubu osiedlowego dla mieszkańców osiedla Bielany, w Dzielnicy VIII (Dębniki) - odtworzenie stawów w Parku Dworskim, w Dzielnicy IX (Łagiewniki-Borek Fałęcki) - II etap tworzenia Parku Leśnego Borek Fałęcki, w Dzielnicy X (Swoszowice) - budowę chodnika dla mieszkańców ul. Petrażyckiego, w Dzielnicy XI (Podgórze Duchackie) - urządzenie siłowni na wolnym powietrzu, w Dzielnicy XII (Bieżanów-Prokocim) - przebudowę skrzyżowania ulic: Heleny, Barbary i Ćwiklińskiej, w Dzielnicy XIII (Podgórze) - posadzenie 101 drzew i 101 krzewów, w Dzielnicy XIV (Czyżyny) - oznakowanie ścieżek biegowych w Parku Lotników Polskich, w Dzielnicy XV (Mistrzejowice) - budowę uzupełniającej sieci oświetlenia na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 na os. Oświecenia, w Dzielnicy XVI (Bieńczyce) - zapewnienie bezpłatnego dostępu do bezprzewodowego połączenia z internetem, w Dzielnicy XVII (Wzgórza Krzesławickie) - zagospodarowanie terenów zielonych, w Dzielnicy XVIII (Nowa Huta) - poprawę estetyki 50 zaniedbanych altan śmietnikowych po nasadzeniu na nich pnączy.

- Niewykluczone, że po dokonaniu szczegółowych obliczeń okaże się, że zostanie jeszcze nieco pieniędzy na sfinansowanie innych projektów - powiedział M. Płoskonka.

Nad projektami krakowskiego budżetu obywatelskiego głosowano w 121 punktach, zarówno w formie wrzucania papierowych kart, jak i oddawania głosów w formie elektronicznej.

 - Głosowało 7,5 proc. uprawnionych mieszkańców miasta. Być może to niezbyt wiele. Kampania tworzenia budżetu obywatelskiego ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Obywatele uczą się w praktyce, w jaki sposób zaplanować dany pomysł finansowany z budżetu i jak przekonać do jego realizacji innych - powiedział B. Kośmider.