Odkrywają Beskid Wyspowy

Bogdan Gancarz

publikacja 11.07.2015 09:00

Setki osób co niedzielę zdobywają kolejne beskidzkie „wyspy”. Poznają przy okazji piękno krainy w dorzeczu Raby i Dunajca.

Odkrywają Beskid Wyspowy Wędrowcy wyruszają na szlak www.odkryjbeskidwyspowy.pl

Zorganizowana przez 19 gmin beskidzkich akcja „Odkryj Beskid Wyspowy” trwa przez całe lato. Odbywa się już po raz szósty. Jej uczestnicy wędrują co tydzień na kolejne wzniesienia Beskidu.

- Nasza akcja zachęca do aktywnego wypoczynku, rodzinnego spędzania wolnego czasu, wśród pięknej przyrody i serdecznych ludzi. Przy okazji pokazujemy również bogatą kulturę ludową mieszkańców naszego regionu: Zagórzan, Kliszczaków, Lachów, Górali Białych - mówi Czesław Szynalik, notariusz z Mszany Dolnej, od wielu lat angażujący się z pasją w zachęcaniu innych do poznawania piękna swej ziemi rodzinnej.

W niedzielę 12 lipca chętni do rodzinnego wędrowania na wzgórze Kamionna, zbiorą się o godz. 9. przed wyruszeniem na szlak, przy kościołach w Laskowej i Żegocinie. Uczestnicy wyprawy ruszą ku szczytowi pod opieką doświadczonych przewodników i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na szczycie zostanie odprawiona Msza św. polowa, potem będzie zaś czas na występy zespołów regionalnych, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także na smakowanie grillowanych potraw i wspólną fotografię. Uczestnicy wycieczki wybiorą też wędrowców: Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także tych, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski i świata.
Ten schemat wyprawy będzie się powtarzał przy wejściach na kolejne beskidzkie „wyspy”. Wyjątkiem będzie nocna wędrówka 1 sierpnia na  Potaczkową, która rozpocznie się o godz. 21. w Niedźwiedziu.

Po wejściu na Kamionną, w kolejce będą czekały w kolejne niedziele: Łyżka, Kostrza, Potaczkowa, Szczebel, Jasień, Łopień, Jaworz, Mogielica i Miejska Góra.
Warto dodać, że wszystkie wyprawy odbywają się bez względu na pogodę, są bezpłatne i nie wymagają rejestracji uczestników.

- Warto także wybrać się na imprezy III Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego, odbywające się w kolejne lipcowe soboty i niedziele. W ich trakcie występują m. in. zespoły regionalne, orkiestry, kapele i chóry. Każda z imprez festiwalowych rozpoczyna się o godz. 17. Najbliższe odbędą się: 11 lipca w parku miejskim w Limanowej i 12 lipca na placu przy stadionie sportowym w Tenczynie - poinformował Cz. Szynalik.

Szczegółowy program wędrówek i imprez kulturalnych jest dostępny na stronie internetowej: www.odkryjbeskidwyspowy.pl