Koniec epoki Zofii Gołubiew

bg, mk

publikacja 17.07.2015 11:34

Wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie odejdzie z końcem grudnia na emeryturę. Postanowiła nie zabiegać o kolejną kadencję.

Koniec epoki Zofii Gołubiew Zofia Gołubiew ożywiła ekspozycyjnie krakowskie Muzeum Narodowe Bogdan Gancarz /Foto Gość

Jej dymisję przyjęła już Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Nominacja nowego dyrektora placówki zostanie ogłoszona we wrześniu.

Zofia Gołubiew jest z wykształcenia historykiem sztuki. Kieruje krakowskim Muzeum Narodowym od 15 lat. Jest jednak związana z nim od ponad 40 lat. Była m.in. kierownikiem działu nowoczesnego malarstwa i rzeźby oraz zastępcą dyrektora ds. naukowych i oświatowych.

- Po tylu latach nie jest to łatwe - komentuje swoją decyzję Z. Gołubiew. - Życie idzie dalej, a ja nie mam się czego wstydzić, jeśli chodzi o moje dokonania. Teraz czas na młodszych.

Pytana o plany na czas po zakończeniu kadencji w Muzeum Narodowym przekonuje, że za wcześnie na konkrety. - Muszę się dopiero, jak mówi młodzież, ogarnąć - przyznaje Z. Gołubiew. Rozważa jednak m. in. napisanie książki o muzeum. - Poza tym trochę muzyki, trochę książek do czytania, trochę pracy w ogrodzie, o której zawsze marzyłam, a na którą brakowało czasu - dodaje.

Okres kierowania muzeum przez Zofię Gołubiew był złotą epoką jego istnienia. Zmodernizowano w tym czasie gruntownie wnętrze i ekspozycję w Sukiennicach, zaadaptowano na cele muzealne Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej, gdzie urządzono stałą wystawę przedstawiającą sztukę I Rzeczypospolitej, otwarto po wielu latach Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego, w którego zmodernizowanych wnętrzach urządzono Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, otwarto wreszcie przy pl. Sikorskiego Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum". Z. Gołubiew zainicjowała również prace nad wybudowaniem Pawilonu Józefa Czapskiego, gdzie byłyby eksponowane obrazy, dokumenty i pamiątki związane z tym malarzem i eseistą.

Gmach Główny Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja stał się w czasach dyrektorowania Z. Gołubiew miejscem wielkich wystaw poświęconych m.in. malarstwu impresjonistów francuskich, Aleksandra Gierymskiego, Huculszczyźnie w sztuce.

Ustępującą szefową Muzeum Narodowego honorowano wysokimi orderami polskimi i zagranicznymi. W maju otrzymała zaś Laur Krakowa XXI Wieku.

Nazwisko nowego dyrektora MNK poznamy prawdopodobnie we wrześniu. Zofia Gołubiew zapowiada, że czas tuż przed swoim odejściem będzie chciała wykorzystać na przekazanie następcy wszystkich spraw muzeum.

Czytaj także:

Laur dla Zofii Gołubiew