Tajemnice najstarszego świadka

jg

publikacja 25.07.2015 09:50

Od czwartku do niedzieli na wszystkich turystów czeka przewodnik Lucyna Borczuch. - Zapraszam wszystkich, także osoby z naszego województwa. Są tacy, którzy do Orawki przyjeżdżają co roku - podkreśla. Kościół można zwiedzać również poza sezonem letnim.

Tajemnice najstarszego świadka Kościół w Orawce to najstarszy zachowany zabytek na polskiej części Orawy Jan Głąbiński /Foto Gość

Do kościoła w Orawce bardzo łatwo dojechać. Świątynia jest położona przy międzynarodowej drodze z Chyżnego do Rabki. Jest wiele miejsc parkingowych. - Zwiedzanie zawsze zaczynamy od godz. 9 do późnego popołudnia, od czwartku do niedzieli, aż do końca września - informuje L. Borczuch.

Stowarzyszenie Rozwoju Orawy od końca czerwca prowadziło cykl spotkań o kościele w Orawce pod hasłem: "Tajemnice najstarszego świadka". Każdy uczestnik otrzymał folder ze zdjęciami i informacjami o świątyni. Ostatnie spotkania odbywają się w ten weekend. Projekt realizowany jest przy wsparciu województwa małopolskiego. - Chodzi nam o wzbogacenie wiedzy mieszkańców i turystów o spuściźnie po przodkach oraz uświadomienie, jak się wyróżnia na światową skalę - tłumaczy L. Borczuch.

Z okazji rocznicy konsekracji przy kościele kard. Stanisław Dziwisz poświęcił pamiątkowy obelisk. W kościele w Orawce można też było posłuchać koncertu muzyki klasycznej z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Najbliższy koncert z tego cyklu odbędzie się w niedzielę 26 lipca w kościele Świętego Krzyża "na Obidowej" w Rdzawce. Drewniana świątynia leży przy zakopiance, pomiędzy Chabówką a Klikuszową.

Kościół w Orawce to pierwsza na Górnej Orawie parafialna świątynia katolicka. Prezbiterium z zakrystią i nawą, najstarsze części kościoła, zbudowano z drzewa modrzewiowego zrębowo, tj. bez gwoździ, na kamiennej podmurówce w latach ok. 1650-1656. Ołtarze i ambona pochodzą z I poł. XVIII wieku, wykonano je w stylu późnego baroku.

Ściany kościoła pokrywa polichromia, wykonana przez nieznanych malarzy w kilku etapach, od  ok. 1656 do 1711 r. Najważniejsze malowidła to 14 obrazów ukazujących sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Drugi cykl polichromii obejmuje 49 wyobrażeń świętych i błogosławionych. Kolejny cykl polichromii to Dekalog, namalowany na prospekcie chóru. Zachowanie lub łamanie przykazań – obrazki wzięte z życia chłopów, mieszczan, drobnej szlachty i dworu w XVIII w. Polichromia tym cenniejsza, że jest to pierwsze przedstawienie stroju orawskiego.

Kościół w Orawce posiada unikatowe na światową skalę zasłony wielkopostne. Są to płótna lniane malowane temperą, którymi zasłania się ołtarze przez 10 dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Triduum Paschalnego. W 2016 r. będzie można je oglądać od 12 do 22 marca.