Niedźwiedzie ruszają w miasto

jg /TPN

publikacja 25.07.2015 14:12

W ramach kampanii "Nauczymy Was szacunku" niedźwiedzie z TPN-u ruszają w miasto. W Zakopanem namalują kibicowski mural i przypomną wszystkim, kto rządzi na dzielni. Pod ich czujnym okiem będzie można oddać krew lub wziąć udział w specjalnych warsztatach. Kampania Tatrzańskiego Parku Narodowego na rzecz niedźwiedzia brunatnego nabiera tempa.

Niedźwiedzie ruszają w miasto Plakat informujący o kampanii społecznej TPN Materiały prasowe

W połowie lipca wystartowała nowa kampania społeczna Tatrzańskiego Parku Narodowego, której narratorem są niedźwiedzie z TPN-u. Zagorzali fani dzikiej natury edukują turystów, jak należy zachowywać się w górach. Do tego służą im narzędzia znane kibicom, takie jak transparenty, flagi czy chusty. Za ich pomocą tatrzańscy ultrasi żądają ciszy i szacunku dla swojej drużyny. Pokażą też, na co stać niedźwiedzie brunatne i zapewnią, że nie warto ich zaczepiać. Tylko przestrzeganie zasad utrzyma spokój na "dzielni".

Niedźwiedzie z TPN-u jako pierwszych na celownik wzięły ludzi przebywających w Zakopanem i okolicy. To tam przypomną, że dzika natura płynie w ich żyłach. Podczas wydarzenia specjalnego w piątek 31 lipca będą zachęcać do honorowego oddawania krwi na górnych Krupówkach, gdzie na odważnych będzie czekać krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Natomiast w Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci. Będzie można doświadczyć przyrody różnymi zmysłami i w formie zabawy zapoznać się z zasadami panującymi w Tatrzańskim Parku Narodowym. Niedźwiedzie z TPN-u nie mogłyby jednak szerzyć swojej kibicowskiej wiary bez odpowiedniego oręża. Dlatego też zaproszą do wspólnego tworzenia muralu, który nikomu nie pozwoli zapomnieć, kto rządzi na dzielni.

- Kibicowska kampania z jednej strony puszcza oko do wszystkich tych, którzy uśmiechają się na widok Niedźwiedzi z TPN-u - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Z drugiej strony przypomina, że dzikie zwierzęta są niebezpieczne i nie można przewidzieć ich zachowania. Kierują się instynktem, który podpowiada jak przetrwać, a nie jak zaprzyjaźnić się z człowiekiem. Świadomość tego jest szczególnie ważna w momencie, kiedy spotykamy na szlaku na przykład niedźwiedzia - podkreśla S. Ziobrowski.

Kampania "Nauczymy Was szacunku" o charakterze edukacyjno-informacyjnym ma za zadanie przedstawienie prawdziwego gospodarza Tatr i zwrócenie uwagi na jego dziką naturę. Kampania wpisuje się w obchody 60-lecia parku. Reguły, które głosi Tatrzański Park Narodowy, mają chronić zarówno turystów przed spotkaniem niebezpiecznego zwierzęcia, jak i same niedźwiedzie. Te, choć dzikie, narażone są na krzywdę ze strony człowieka. Znany jest przypadek niedźwiadka, który w 2007 roku został zabity przez turystów. Zaczęło się od dokarmiania, a kiedy zwierzak domagał się większej ilości jedzenia, został obrzucony kamieniami i utopiony w potoku.

Tatrzański Park Narodowy to jedyny park w Polsce o charakterze alpejskim. Tatry, jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, przyciągają rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Z utrzymującą się w ostatnich latach liczbą turystów przekraczającą 2,5 mln rocznie należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. TPN o powierzchni 21197 ha jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami zwierząt dla TPN są kozica, świstak oraz niedźwiedź brunatny. Park udostępniany jest dla różnych form aktywności człowieka. Do dyspozycji odwiedzających jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności.