Nowy terminal od września

jg

publikacja 30.07.2015 23:48

Docelowo przepustowość krakowskiego portu lotniczego zwiększy się nawet do 8 milionów pasażerów rocznie.

Nowy terminal od września Sortownia bagażu, gdzie trwają już pierwsze testy urządzeń najnowocześniejszych ze wszystkich użytkowanych w polskich portach lotnicznych Jan Głąbiński /Foto Gość

I etap przebudowy Kraków Airport dobiega końca. Już za miesiąc (dokładna data nie jest jeszcze znana) pasażerowie będą mogli dojechać pociągiem z Krakowa Głównego do nowej stacji, która powstała przy krakowskim porcie lotniczym, stamtąd kładką przejdą do odprawy i kontroli bezpieczeństwa. A jeśli linia lotnicza skorzysta z rękawa, to na pokład dostaną się zupełnie bez przechodzenia "po ziemi". Znana jest data uruchomienia połączenia kolejowego z centrum Krakowa na lotnisko. Pierwsze pociągi pojadą całkowicie nową, prawie w 100 proc. zelektryfikowaną linią już 1 września.

Byliśmy w gronie dziennikarzy i fotoreporterów z krakowskich mediów, którzy oglądali postępujące prace wykończeniowe w nowym terminalu Kraków Airport. - Ten pierwszy etap jest tak naprawdę najtrudniejszy, bo budujemy coś od podstaw, a do tego proszę pamiętać, cały czas trwa intensywny ruch na lotnisku - mówił Marcin Gajewski z firmy będącej głównym wykonawcą inwestycji. - W pracach łącznie wzięło udział ponad 500 osób.

Gotowy jest do użytkowania pierwszy rękaw w krakowskim porcie, docelowo będą trzy. A jest jeszcze miejsce na dwa kolejne. - Z naszych analiz wynika, że z rękawów korzystać będą linie tradycyjne - zauważa Urszula Podraza, rzecznik prasowy Kraków Airport. Rękawy są przystosowane do obsługi samolotów o średnim i dalekim dystansie, jak np. boeing 737.

Ponadto w Kraków Airport gotowy jest już do użytku nowy terminal z osobnym poziomem na przyloty i odloty. Są montowane urządzenia do kontroli, bramki etc. - Proszę też pamiętać, że od września wchodzą nowe przepisy kontroli bezpieczeństwa. Pasażerowie będą sprawdzani także pod kątem tego, czy nie mają ze sobą jakichś materiałów wybuchowych - zaznacza U. Podraza.

Przed portem lotniczym jeszcze kolejne etapy przebudowy. W II podjęte zostaną prace związane z połączeniem nowego i starego terminala. W III etapie nastąpi jego całkowita modernizacja. Kiedy nieco żartobliwie pytamy panią rzecznik na koniec zwiedzania nowej części portu, czy może papież Franciszek poświęci nowy obiekt, słyszymy odpowiedź: - Będziemy gotowi ze wszystkim na długo przed tym, jak papież Franciszek wyląduje i zaczną się ŚDM 2016 w Krakowie - uśmiecha się U. Podraza.