Gorczańskie Wody Termalne

jg

publikacja 04.08.2015 11:28

Ministerstwo Środowiska wyraziło zgodę na dokonanie zamiany działek między spółką Gorczańskie Wody Termalne a Gorczańskim Parkiem Narodowym. Dzięki temu nowy kompleks basenowy ma szansę stać się sporą konkurencją dla np. Chochołowa czy Białki.

Gorczańskie Wody Termalne Wójt gminy Niedźwiedź, na terenie której powstaną Gorczańskie Termy Geotermalne, dziękował na ostatniej sesji gminnej staroście limanowskiemu za wsparcie inwestycji Jan Głąbiński /Foto Gość

- Przede wszystkim zyskamy na czasie, który turyści będą potrzebować na dojazd do nas. Przecież z zakopianki to zaledwie kilkanaście minut. Nie trzeba będzie stać w korkach. A o termach będzie informować specjalna reklama przy drodze - mówi Jan Puchała, starosta limanowski.

Powiat w Limanowej wspólnie z gminą i miastem Mszana Dolna oraz gminą Niedźwiedź zawiązały kilka lat temu spółkę, która zajmuje się inwestycją. Baseny staną w Porębie Wielkiej.

Do inwestycji przekonany jest także Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego. W ostatnim czasie Ministerstwo Środowiska wyraziło zgodę na dokonanie zamiany działek między spółką Gorczańskie Wody Termalne a Gorczańskim Parkiem Narodowym. - Pozwoli to na rozpoczęcie planowanej od lat budowy kompleksu basenów geotermalnych, co zwiększy atrakcyjność tego terenu i pozwoli na odpowiednie wykorzystanie możliwości edukacyjnych i dydaktycznych Gorczańskiego Parku Narodowego - zaznacza J. Tomasiewicz.

Z informacji starostwa limanowskiego wynika, że na chwilę obecną spółka Gorczańskie Wody Termalne dysponuje działką o powierzchni 1,25 ha. Jednak do wybudowania trzykondygnacyjnego hotelu, w którym mieściłoby się 60 pokoi, oraz 6 basenów - 3 krytych i 3 odkrytych - potrzebne są 3 hektary. Szacuje się, że stworzenie na tym terenie kąpielisk kosztowałoby około 70 mln zł.

Z kolei Gorczański Park Narodowy dysponuje działką o powierzchni 2,06 ha, znajdującą się w Niedźwiedziu, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. - Dzięki zgodzie uzyskanej w Ministerstwie Środowiska, spółka Gorczańskie Wody Termalne będzie mogła dokonać zamiany, wnosząc swoją działkę znajdującą się w sąsiedztwie Turbacza i dopłacając do transakcji różnicę wynikającą z wartości oszacowanej na podstawie istniejących operatów - wyjaśnia starosta Jan Puchała.