Do trzech razy sztuka

mk

publikacja 08.08.2015 22:04

Jon Izagirre z zespołu Movistar zwycięzcą 72. Tour de Pologne. Ostatni etap dla Marcina Białobłockiego.

Do trzech razy sztuka Po tym, jak dwukrotnie zajmował drugie miejsce, Jon Izagirre dopiął swego i wygrał Tour de Pologne Miłosz Kluba /Foto Gość

Walka na ostatnich kilometrach legendarnego wyścigu kolarskiego rozegrała się na krakowskich ulicach.

Zawodnicy mieli do pokonania 25 kilometrów jazdy indywidualnej na czas z Krakowa do Wieliczki i z powrotem. Upał w sobotnie popołudnie sięgał 35 stopni C.

Najszybciej - w 28 minut i 45 sekund - etap pokonał Marcin Białobłocki z reprezentacji Polski. Na trasę wyjeżdżał on jako jeden z pierwszych, gdy temperatura była jeszcze bardzo wysoka. Po zakończeniu wyścigu podkreślał jednak, że pogoda była dla wszystkich jednakowo trudna.

- Cały czas było gorąco. Myślę, że nie było różnicy, czy ktoś jechał na początku czy pod koniec - komentował chwilę po ceremonii dekoracji Marcin Białobłocki.

Jego wynik był o prawie 1,5 minuty lepszy od zwycięzcy całego TdP - Jona Izagire, Hiszpana z teamu Movistar.

Tryumfator 72. Tour de Pologne podkreślał, że wreszcie dopiął swego. Dwukrotnie bowiem - w 2013 i 2014 roku - walczył o zwycięstwo, zajmując ostatecznie drugie miejsce.

- To bardzo dobry wyścig, startują tu najlepsze drużyny świata - mówił J. Izagirre po zakończeniu wyścigu. - Polscy kibice są wspaniali - dodał.

W klasyfikacji generalnej wyścigu drugi był Bart De Clercq (ze stratą zaledwie 2 sekund do lidera), a trzeci - Ben Hermans. Wśród polskich zawodników najwyżej sklasyfikowany został Tomasz Marczyński, który zajął 22. miejsce.

Zwycięstwa etapowe (najpierw Macieja Bodnara na 4. etapie, potem Marcina Białobłockiego na etapie 7.) to jednak niejedyny sukces Polaków w tegorocznym TdP. Najlepszym góralem został bowiem - drugi rok z kolei - Maciej Paterski, a najaktywniejszym zawodnikiem - Kamil Gradek (obaj z reprezentacji Polski).

Najlepszym sprinterem całego wyścigu został Marcel Kittel. Wśród drużyn natomiast pierwsze miejsce zajęła ekipa Lotto Soudal z Belgii.

Michał Kwiatkowski, aktualny mistrz świata wycofał się z rywalizacji po tym, jak 7 sierpnia nie ukończył szóstego, piątkowego etapu TdP (rozgrywanego na trasie Bukowina Tatrzańska-Bukowina Tatrzańska).

Tour de Pologne rozpoczął się 2 sierpnia w Warszawie pod hasłem „Łączymy stolice”. Po siedmiu dniach zmagań i przejechaniu 1076 kilometrów kolarze dotarli na metę w Krakowie.

W wyścigu startowały dwie polskie drużyny: CCC Sprandi Polkowice oraz reprezentacja Polski. Polscy kolarze startowali jednak także w ekipach zagranicznych - Tinkoff-Saxo (Paweł Poljański, Michał Bodnar), Etixx-Quick Step (Michał Gołaś, Michał Kwiatkowski), Lampre-Merida (Przemysław Niemiec).