Cud matki Klary

publikacja 31.08.2015 14:12

12-letni Michał został uzdrowiony dzięki wstawiennictwu matki Klary Szczęsnej - współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Cud matki Klary Grobowiec matki Klary Szczęsnej znajduje się w kościele przy ul. Garncarskiej w Krakowie, którym opiekują się siostry sercanki Monika Łącka /Foto Gość

26-letni obecnie Michał po powrocie do zdrowia ukończył gimnazjum, potem szkołę średnią i studia. 27 września będzie w krakowskich Łagiewnikach podczas beatyfikacji matki Klary. Uroczystej Mszy św. o godz. 10.30 przewodniczyć będzie legat papieski kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Uzdrowienie, które miało miejsce 14 lat temu, badane było przez wielu specjalistów i nikt nie miał wątpliwości, że medycyna nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć tego przypadku. 5 czerwca br. potwierdził to papież Franciszek, promulgując dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu służebnicy Bożej Klary Szczęsnej.

Tragiczne wydarzenia rozegrały się 11 marca 2001 roku. Michał, po potrąceniu przez samochód, doznał poważnego urazu mózgu, był sparaliżowany i zapadł w śpiączkę. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Do 6 kwietnia przebywał na oddziale intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Szybko jednak ruszył modlitewny szturm do nieba.

- Ktoś ze szkoły poinformował mnie, że Michał jest w szpitalu, bo miał wypadek, i że jest to poważna, a nawet beznadziejna sprawa - wspomina s. Liliana ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, ówczesna katechetka chłopca. Sercanka poprosiła wtedy swoje współsiostry o modlitwę za przyczyną matki Klary. Była jej bowiem bardzo bliska. Obrazek z nowenną dostała również mama Michała, która wraz z innymi osobami włączyła się w modlitwę.

- Pamiętam, że któregoś dnia, w trakcie trwania nowenny, nastąpił przełom. Dowiedziałam się, że Michał nagle zaczął wracać do zdrowia. Bardzo się tym faktem ucieszyłam, ale nie podejrzewałam jeszcze wtedy, że to cud - wspomina s. Liliana.

Kiedy chłopiec opuścił szpital i wrócił do szkoły, rozpoczęły się starania o uzyskanie dokumentacji medycznej, a pod koniec maja 2003 r. rozpoczęto przygotowania do zebrania pełnej dokumentacji dotyczącej uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Klary Szczęsnej. Wtedy także mama Michała złożyła pisemne podziękowanie za ocalenie życia i łaskę zdrowia, jaką jej syn otrzymał za przyczyną matki Klary. Z kolei na prośbę sióstr sercanek dwaj lekarze, którzy opiekowali się chłopcem, wydali swoje opinie dotyczące jego stanu i przebiegu leczenia.

Następnie, 15 kwietnia 2004 r., kard. Franciszek Macharski otworzył proces beatyfikacyjny sł. Bożej Klary Szczęsnej. 20 marca 2007 r. proces zakończono, a dokumentacja została przekazana do Kongregacji do Spraw Świętych w Rzymie. Dochodzenie ostatecznie zakończył natomiast papież Franciszek, zatwierdzając cud.

Przeczytaj także: