Żywe wizytówki ŚDM

mk /biuro prasowe ŚDM

publikacja 01.09.2015 11:25

W ciągu wakacji ambasadorzy Światowych Dni Młodzieży posługiwali w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Żywe wizytówki ŚDM W wolontariacie na Jasnej Górze wzięło udział w sumie ponad 50 osób BP ŚDM

Przez prawie dwa miesiące wolontariusze z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 oraz poszczególnych polskich diecezji odpowiadali na pytania pielgrzymów i pomagali w uroczystościach. Przedstawiciele diecezjalnych centrów przygotowań i wolontariatu centralnego codziennie dyżurowali w namiotach promocyjnych koło sanktuarium. Rozdawali ulotki, odpowiadali na pytania i prosili o modlitwę w intencji organizacji i przebiegu spotkania młodych z papieżem.

- Było bardzo dużo zainteresowanych z zagranicy, szczególnie z Hiszpanii i Włoch. Pielgrzymi pytali głównie o program wydarzeń podczas tygodnia w Krakowie. Polscy pielgrzymi najczęściej pytali o wolontariat podczas wydarzeń centralnych oraz o to, jak mogą się zaangażować w swojej parafii - opowiada Kasia, która na co dzień jest liderem przygotowań w parafii w Krakowie, a w Częstochowie dyżurowała kilka razy.

Z inicjatywą organizacji tego typu centrum informacyjnego wyszli ojcowie paulini. W ciągu roku spotkali się już z ogromną liczbą pytań dotyczących ŚDM Kraków 2016, dlatego uznali obecność ambasadorów ŚDM za bardzo przydatną.

- Podsumowując wszystkie siedem "zmian" wolontariatu na Jasnej Górze, trzeba podkreślić, że była to fantastyczna młodzież. Jestem bardzo wdzięczny, że mogliśmy się tu spotkać i razem posługiwać dla Światowych Dni Młodzieży. Był to wkład Jasnej Góry w promocję idei, a hasłem tego wolontariatu było: "Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego" - mówi o. Tomasz Tlałka. Gospodarze zapewniali wolontariuszom noclegi i wyżywienie.

Poza rozmowami z pielgrzymami, wolontariusze pomagali w uroczystościach w sanktuarium. Podczas uroczystego posłania z Jasnej Góry do Krakowa, które odbywało się na zakończenie prawie każdej pielgrzymki, stali przy ołtarzu w koszulkach i z flagami ŚDM. Służyli także na nabożeństwach, m.in. prowadząc Różaniec i modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży.

Ojcowie paulini zadbali też o formację młodych. - Chcieliśmy, żeby wolontariusze wyjeżdżali stąd z takim utkwionym w sercu spojrzeniem Maryi. Każda grupa została oprowadzona po sanktuarium, wysłuchała konferencji na temat charyzmatu tego miejsca, jego roli dla naszego narodu, ślubach jasnogórskich. Elementem duchowym były przede wszystkim codzienna Msza św. w kaplicy Matki Bożej i Różaniec - podsumowuje o. Tomasz, odpowiedzialny za wolontariat ŚDM na Jasnej Górze.

- Dla nas, organizatorów, była to duża szansa dotarcia z informacją o Światowych Dniach Młodzieży do pielgrzymów z kraju i zagranicy. Przez te dwa miesiące ponad 50 młodych ludzi było żywą wizytówką ŚDM na Jasnej Górze - podkreśla Katarzyna Kucik, koordynator sekcji wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

- Posługa na rzecz ŚDM ciągle trwa. Kiedy przychodzimy do sanktuarium od strony alei, widzimy ogromne banery, zdjęcia pamiątkowe po ŚDM z 1991 roku, które właśnie tutaj, na Jasnej Górze, miały miejsce. Wszystko, by zapraszać do Krakowa. Ojciec przeor zadecydował, że Jasna Góra będzie cały rok posyłać młodzież na ŚDM, podczas każdej diecezjalnej Mszy św. pielgrzymkowej maturzystów - dodaje o. Tlałka.

W 1991 roku na Jasnej Górze odbyły się Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II. Ich tematem było: "Otrzymaliście Ducha przybrania za synów" (Rz 8,15). Ówczesny hymn ŚDM "Abba, Ojcze" wyśpiewało wtedy ponad 1 mln 600 tys. pielgrzymów z Polski i całego świata.

Do tej pory częstochowskie zgromadzenie było jednym z największych w historii Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy przyszłorocznego ŚDM szacują, że w Krakowie pojawią się ponad 2 mln pielgrzymów.