"Bus do marzeń" znów rusza

mk /BP ŚDM

publikacja 04.09.2015 10:53

Tym razem na trasie młodzieży z Kalwarii Zebrzydowskiej znajdą się kraje Europy Wschodniej.

"Bus do marzeń" znów rusza W swoją pierwszą podróż "Bus do marzeń" wyruszył 9 lipca tego roku Miłosz Kluba /Foto Gość

Ekipa stowarzyszenia GPS Kalwaria odwiedzi charakterystycznym żółtym busem Litwę, Białoruś, Łotwę i Ukrainę. Młodzi chcą tam zabrać artykuły szkolne, słodycze i zabawki dla dzieci ze szkoły w Trokach na Litwie. Wyprawa rusza 19 września.

Od 7 do 11 września można włączyć się w zbiórkę pomocy szkolnych, zabawek i słodyczy dla dzieci z polsko-litewskiej szkoły w Trokach. "Dla każdego dziecka rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym wydarzeniem, a dla każdego rodzica - wielkim wydatkiem. Paczka z Polski na pewno ułatwi i umili ten trudny okres wielu rodzinom" - zachęcają na swojej stronie uczestnicy projektu "Bus do marzeń".

Każdy, kto chce włączyć się w zbiórkę, może skontaktować się ze stowarzyszeniem, pisząc na adres mailowy: poczta@busemdomarzen.pl. Dary można także składać bezpośrednio w kilku szkołach w Kalwarii Zebrzydowskiej, Libiążu i Limanowej lub przynieść do siedziby Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 przy ul. Kanoniczej 18.

- Tym razem na naszej trasie chcemy zrobić jeszcze więcej dobrego. Podczas podróży na południe Europy zawsze pytaliśmy, jak odwdzięczyć się za serdeczne przyjęcie. Stąd naprawialiśmy ogrodzenie, sprzątaliśmy strych i obieraliśmy ziemniaki. Teraz te potrzeby chcemy wyprzedzić i jeszcze przed wyjazdem zorganizować tutaj, w Polsce, dobrą akcję - mówi Marzena Bieniecka, uczestniczka wypraw.

Poprzednia trasa "Busa do marzeń" wiodła przez Słowację, Rumunię, Chorwację, Austrię czy Włochy. Ekipa busa organizowała spotkania ze swoimi rówieśnikami, podczas których propagowała ideę Światowych Dni Młodzieży.

Tym razem wybór padł na wschód naszego kontynentu. - Chcieliśmy dotrzeć do tych państw, które są najbliżej Polski, bo ich mieszkańcy mają bardzo duże szanse dotarcia na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kraje te związane są z Polską i są tam duże skupiska Polaków. Mamy nadzieję dotrzeć do Polonii, bo chcielibyśmy, żeby uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży, ale również zachęcali do tego swoich rówieśników - podkreśla M. Bieniecka.

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 szacuje, że z krajów Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia, Kazachstan) może się pojawić nawet 30 tys. młodych ludzi. Ma im w tym pomóc m.in. akcja "Bilet dla brata". W jej ramach zbierane są pieniądze, które mają ułatwić przyjazd do Polski właśnie młodzieży zza wschodniej granicy.

Czytaj także: