Wszystkie ręce na pokład

mk

publikacja 07.09.2015 08:56

W Myślenicach uruchomiono zegar odliczający czas do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Wszystkie ręce na pokład Zegar stanął przy jednym z rond w centrum miasta Miłosz Kluba /Foto Gość

W niedzielny wieczór na myślenickim rynku wystąpili Siewcy Lednicy, a z zebranymi spotkał się ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Przypomniał on, że zadanie przyjęcia ponad dwóch milionów pielgrzymów, którzy przyjadą do archidiecezji krakowskiej, jest ogromnym wyzwaniem. Dodał, że kilka tysięcy osób ma znaleźć nocleg właśnie w rejonie Myślenic.

- Każdy centymetr kwadratowy podłogi czy łóżka będzie na wagę złota - mówił ks. Suchodolski. - Cała nasza energia jest teraz potrzebna, byśmy zdali sprawę Jezusowi i Janowi Pawłowi II z tej nadziei, którą oni w nas pokładają. Oni bardzo liczą na zaangażowanie każdego z nas.

Jak mówi Dominika Stoszek, odpowiedzialna za wolontariuszy ŚDM w myślenickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, do tej pory mieszkańcy zadeklarowali już przyjęcie ok. 450 pielgrzymów. Kolejne 1600 ma znaleźć miejsce do spania w budynkach udostępnionych przez władze miasta.

Co poza tym dzieje się w Myślenicach w związku ze zbliżającymi się ŚDM? - W lipcu zorganizowaliśmy tydzień pod hasłem: "Został już tylko rok", nawiązujący do wydarzeń centralnych przyszłorocznych ŚDM. Były słowo wolontariuszy, koncert uwielbienia, Droga Krzyżowa i Msza Posłania. Odwiedził nas też bp Damian Muskus - opowiada D. Stoszek. To właśnie wtedy biskup zaapelował do księży o finansowe wsparcie przyjazdu na ŚDM ubogiej młodzieży z ich parafii.

Podczas niedzielnego spotkania ks. Suchodolski zachęcał młodzież do zaangażowania się zarówno w prace organizacyjne, jak i w formację. - Teraz wszystkie ręce na pokład. Chcemy przygotować to wydarzenie. Są już powołane parafialne komitety organizacyjne, są parafialni liderzy, koordynatorzy - trzeba to wszystko zgrać, żeby Polska okazała się krajem gościnnym i takim, o którym będą później dobrze mówić - zachęcał.

- Nie chodzi tylko o nocleg, o gościnność w naszych domach. Trzeba, abyśmy sami z tego wydarzenia skorzystali. To zaproszenie, które jest skierowane do młodych całego świata, jest przede wszystkim zaproszeniem dla naszej młodzieży, dla nas wszystkich - dodał.