Husaria na pikniku

aw

publikacja 06.09.2015 22:19

W Konarach w gminie Mogilany odbył się coroczny piknik charytatywny, zorganizowany przez Bonifraterską Fundację Dobroczynną.

Husaria na pikniku Uczestnicy pikniku mogli na chwilę przenieść się do czasów bitwy pod Kircholmem Adam Wojnar

Prowadzi ona działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących, zwłaszcza niepełnosprawnych, chorych i starszych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci i rodzin.

Wśród atrakcji tegorocznego pikniku był pokazy i widowisko historyczno-edukacyjne, zorganizowane z okazji 410. rocznicy bitwy pod Kircholmem. Jego organizatorami były Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska. Obok prezentacji fechtunku na szable husarskie i pokazów jazdy konnej, zorganizowane zostały obóz i kuchnia z okresu bitwy, a także zawody sprawnościowe. Były również salwy z armat i z broni czarnoprochowej.

Specjalnym gościem imprezy była Katarzyna Rogowiec, reprezentantka Polski w biegach narciarskich, uczestniczka paraolimpiad i mistrzostw.

Lidia Jazgar poprowadziła aukcję, na której można było wylicytować wyjątkowe przedmioty i wyroby podarowane fundacji, a także prace jej podopiecznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się miody i produkty pszczele z tutejszej pasieki oraz nalewka na pigwie - słynna "pigwówka".

W Konarach już od od 1913 roku działa Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez oo. bonifratów. Po roku 2000 powstały tu ponadto Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej.