Wiceszef polskiej dyplomacji dziękuje biskupom

pl

publikacja 25.09.2015 14:03

Już po raz 15. w podkrakowskich Tomaszowicach mówi się o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Wiceszef polskiej dyplomacji dziękuje biskupom Kard. Stanisław Dziwisz wita uczestników konferencji Piotr Legutko /Foto Gość

Międzynarodowa konferencja, organizowana wspólnie przez akademików (UPJPII) i polityków chadeckich (Grupa EPL), tym razem odbywa się w cieniu imigracyjnego kryzysu. Jej hasło: "Godność – Wolność – Prawa Człowieka" wpisuje się w dylematy i wyzwania, przed jakimi staje dziś nasz kontynent.

Kard. Stanisław Dziwisz, witając w piątek uczestników konferencji, nawiązał do ubiegłorocznego wystąpienia papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim. Ojciec święty wypomniał wówczas technokratom z Brukseli, że zaufanie do człowieka zastępują regułami i normami, że służą politykom, a nie mieszkańcom Europy. Arcybiskup krakowski przestrzegał w podobnym duchu, by "nie ulegać pokusie udzielania łatwych odpowiedzi na trudne dylematy", wobec których dziś stajemy. Szczególnie gorąco powitał gościa specjalnego konferencji - maronickiego patriarchę Antiochii kard. Bécharę Boutrosa Raï.

Jan Olbrycht (poseł do PE) przypomniał, że w zeszłym roku z tego samego miejsca wyszło ostrzeżenie przed kryzysem, z jakim się obecnie zmagamy. Ale jego skala przekroczyła wszelkie wyobrażenia. - To nowa rzeczywistość, na jaką nie jesteśmy przygotowani. Nie zdajemy sobie w Polsce sprawy z tego, co się dzieje, ze skali i powagi sytuacji - oceniał eurodeputowany PO. Przywołał kazanie podczas Mszy za Europę, jaką niedawno odprawiono w Brukseli. Padły tam słowa: "Mówienie, że będziemy przyjmować tylko chrześcijan, jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa".

Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych, uznał, że obecna sytuacja jest dobrym momentem, by Europa zadała sobie kilka fundamentalnych pytań dotyczących własnej, chrześcijańskiej tożsamości. Za papieżem powtórzył, że "ten kryzys jest sprawdzianem człowieczeństwa". Podziękował episkopatowi za jasne stanowisko w sprawie przyjmowania uchodźców. - Dzięki temu debata w Polsce zupełnie nie oszalała - ocenił.

Minister złożył też relację z trudnych negocjacji, w jakich uczestniczył. - Po raz pierwszy widzę wolę zaangażowania Unii Europejskiej w stabilizowanie sytuacji w krajach, gdzie obecny kryzys ma swoje źródła - stwierdził R. Trzaskowski.

Podczas dwóch dni obrad uczestnicy konferencji debatować będą w grupach roboczych. W sobotę o aktualnych zagrożeniach mówić będzie m.in. prof. Rocco Buttiglione.