Wokół Tatr rowerem

jg

publikacja 27.09.2015 19:01

Polska część transgranicznej ścieżki rowerowej została oficjalnie otwarta.

Wokół Tatr rowerem Kamil i Mikołaj chętnie korzystają ze ścieżki rowerowej rozpoczynającej się w Nowym Targu Jan Głąbiński /Foto Gość

Wybudowano ją w ramach projektu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlaku wokół Tatr", a w niedzielne popołudnie na granicy polsko-słowackiej w Suchej Horze poświęcił ją ks. Krzysztof Kocot, proboszcz parafii i dziekan w Czarnym Dunajcu.

Oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi przez władze samorządowe z polskiej i słowackiej strony na amatorów jazdy na dwóch kółkach czekał piknik rowerowy. W jego programie znalazły się konkursy dla dzieci oraz dorosłych, rajd rowerowy, a także finałowe widowisko "Rowelucja" w reżyserii Jerzego Zonia. Podhalański oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego przedstawił wystawę historyczną dotyczącą dawnej kolei Nowy Targ - Sucha Horá.

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to przedsięwzięcie zainicjowane i koordynowane przez Euroregion "Tatry", które zakłada realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. Przebiega ona przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza.

Projekt I etapu szlaku wokół Tatr realizuje 13 polskich i słowackich samorządów. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej. W ramach tego projektu powstało już w sumie ponad 70 km tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową biegnących przez tereny o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych, w tym 35 km nieprzerwanego transgranicznego odcinka. Prowadzi on trasą dawnej linii kolejowej od Nowego Targu do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena, a także odcinki na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu.