Biały śpiew i taniec

publikacja 22.10.2015 13:22

"Wesele w Ojcowie" - pierwszy polski balet narodowy - zobaczymy w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza". Premiera już w tę sobotę w Lusławicach. Powtórka - 9 listopada w Krakowie.

Biały śpiew i taniec - Ten spektakl ma wartość narodową - przekonywali jego twórcy podczas krótkiego pokazu dla dziennikarzy Monika Łącka /Foto Gość

- Przygotowanie tego spektaklu było dla nas wyzwaniem - nie ukrywa Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza". - Zajmujemy się głównie tańcami dawnymi, jednak moi tancerze są świetnie wykształceni w szkołach baletowych i znają techniki tańca klasycznego. Dlatego wiem, że wystawienie "Wesela w Ojcowie" potwierdzi, że i w takim repertuarze potrafimy sobie poradzić - zapewnia.

Jak przekonuje, wszystko to, co zobaczymy podczas przedstawienia, to opowieść o polskiej historii i tradycji. O tym, kim jesteśmy dziś, pamiętając o przeszłości. - Nie robimy jednak skansenu. Spektakl będzie "kreacją na temat", którą zrealizowaliśmy z pomysłowością, a pięknym tego dopełnieniem będą wspaniale wykonane kostiumy. Jestem pewna, że przedstawienie przyniesie miastu dużo dobrego i będziemy z niego dumni - mówi szefowa baletu.

"Wesele w Ojcowie", czyli taneczna opowieść o weselu w podkrakowskiej miejscowości, swoją premierę miało w 1823 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Stało się wtedy manifestacją polskości, a autorami choreografii byli Julia Mierzyńska, tancerka baletu warszawskiego, oraz Maurice Pion. Spektakl okazał się scenicznym przebojem - w XIX wieku na warszawskiej scenie gościł 400 razy. Potem został jednak zapomniany.

We współczesnym wydaniu twórcą inscenizacji oraz choreografii został Leszek Rembowski, a nad oprawą muzyczną czuwał Maciej Tworek z Akademii Muzycznej w Krakowie. Na scenie wystąpi bowiem Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie, której studenci możliwość wystąpienia w spektaklu przyjęli z wielką radością.

- Udział w tym przedsięwzięciu to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie, zwłaszcza że gra orkiestry do tańca jest czymś zupełnie różnym od występu orkiestry symfonicznej, do czego są przyzwyczajeni. Najtrudniejsze było więc dla nas zgranie muzyki i ruchów tancerzy - opowiada M. Tworek, dodając, że w opinii ekspertów ten spektakl ma wartość narodową.

- Na szczególne docenienie wysiłków artystów zasługuje też fakt, że "Wesele w Ojcowie" zostanie wystawione w całości, zgodnie z oryginalną jego wersją. Stanie się tak po raz pierwszy w historii - podkreśla prof. Zdzisław Łapiński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Warto dodać, że spektakl, który będzie prawdziwą feerią barw i świateł oraz popisem tanecznych umiejętności Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", dopełnią i uświetnią tradycyjne pieśni weselnego obrzędu w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.

Szczegółowe informacje na temat premierowych pokazów można znaleźć na stronie internetowej baletu: www.cracoviadanza.pl. Patronat medialny nad przedstawieniem objął m.in. "Gość Niedzielny".