Posłowie i senatorzy z Małopolski

mk

publikacja 27.10.2015 20:14

26 posłów z PiS, 9 - z PO, 4 - z komitetu Kukiz '15, i po jednym z Nowoczesnej i PSL będzie reprezentowało Małopolskę w Sejmie VIII kadencji.

Posłowie i senatorzy z Małopolski Wśród małopolskich parlamentarzystów jest Beata Szydło, kandydatka na premiera, która wiosną odpowiadała za zwycięską kampanię prezydencką Andrzeja Dudy Miłosz Kluba /Foto Gość

Wśród posłów Prawa i Sprawiedliwości z małopolskich list jest m.in. kandydatka na premiera Beata Szydło, która w okręgu nr 12 zdobyła ponad 96 tys. głosów (w sumie na całą listę PiS zagłosowało nieco ponad 133 tys. wyborców).

Oprócz niej w ławach sejmowych nasze województwo będą reprezentować:

z Prawa i Sprawiedliwości: Małgorzata Wassermann, Jarosław Gowin, Andrzej Adamczyk, Jacek Osuch, Barbara Bubula, Ryszard Terlecki, Elżbieta Duda, Marek Polak, Jarosław Szlachetka, Ewa Filipiak, Zbigniew Biernat, Włodzimierz Bernacki, Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelasko, Michał Wojtkiewicz, Wiesław Krajewski, Anna Czech, Arkadiusz Mularczyk, Barbara Bartuś, Piotr Naimski, Józef Leśniak, Wiesław Janczyk, Anna Paluch, Edward Siarka i Jan Duda; z Platformy Obywatelskiej: Rafał Trzaskowski, Ireneusz Raś, Bogusław Sonik, Lidia Gądek, Józef Lassota, Marek Sowa, Dorota Niedziela, Urszula Augustyn, Andrzej Czerwiński; z komitetu Kukiz '15: Agnieszka Ścigaj, Józef Brynkus, Norbert Kaczmarczyk, Elżbieta Borkowska; z Nowoczesnej Ryszarda Petru: Jerzy Meysztowicz; z Polskiego Stronnictwa Ludowego: Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do Senatu natomiast (z czterech małopolskich okręgów) weszło 6 reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości (Andrzej Pająk, Marek Pęk, Zbigniew Cichoń, Kazimierz Wiatr, Stanisław Kogut i Jan Hamerski) oraz 2 senatorów z Platformy Obywatelskiej - Bogdan Klich i Jerzy Fedorowicz.

Według oficjalnych danych, PiS w nowym parlamencie będzie miało większość zarówno w Sejmie (235 posłów), jak i w Senacie (61 senatorów).

Drugą największą partią będzie PO (138 posłów i 34 senatorów). W Sejmie znalazły się także: komitet Kukiz '15 (42 posłów), Nowoczesna Ryszarda Petru (28), PSL (16) oraz mniejszość niemiecka (1).

W Senacie, oprócz Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, po jednym senatorze będą miały komitety: PSL, KWW Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi, KWW Marka Borowskiego, KWW Grzegorza Biereckiego i KWW Obremski - niezależny senator z Wrocławia.

Czytaj także: