Siostrzane relikwie

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 30.10.2015 10:07

W Rycerce Górnej relikwie św. Faustyny pozostaną już na zawsze. Przygotowania do nawiedzenia znaków miłosierdzia w zainaugurowały kazania, głoszone przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik.

Siostrzane relikwie Ks. proboszcz Jan Gawlas przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Celem przybycia duchowych sióstr św. Faustyny było przygotowanie miejscowej wspólnoty do przyjęcia nowej parafianki w znaku jej relikwii. Podczas peregrynacji uczestniczące w niej siostry przyniosły relikwiarz św. Faustyny do ołtarza w procesji z darami. Przyjął je z ich rąk bp Roman Pindel, który przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie nawiedzenia. Podczas Mszy św. udzielił Sakramentu Bierzmowania miejscowym gimnazjalistom.

− Proces sprowadzenia relikwii św. Faustyny do parafii jest dość długi − wyjaśnia proboszcz parafii ks. Jan Gawlas. − Ze względu na czekającą nas peregrynację, formalności udało się załatwić nadzwyczaj sprawnie. Zdążyliśmy też sprawić relikwiarz dla św. Faustyny. Nie jest ona tak okazały jak ten, który wędruje od parafii do parafii w ramach peregrynacji, ale bardzo symboliczny: pozłacana oprawa zdaje się otaczać kapsułę z relikwiami na kształt płomieni Bożego Miłosierdzia.

Siostrzane relikwie   Bp Roman Pindel podczas Mszy św. z wprowadzeniem relikwii św. Faustyny. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Nawiedzenie poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które prowadził wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski. Codziennie, prócz nabożeństwa różańcowego, wierni odmawiali także Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Czuwanie przy znakach Miłosierdzia zaplanowano na całą noc. W programie znalazła się także Msza św. odprawiana przez kapłanów pochodzących z parafii oraz tutaj niegdyś i obecnie pracujących.

Wierni z Rycerki przez długi czas należeli do parafii w Rajczy. Na początku XX wieku zbudowano tutaj niewielki kościół, dedykowany Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Przez dziesięciolecia przyjeżdżali tutaj na niedzielne Msze św. księża z Rajczy. 1 stycznia 1950 roku kardynał Adam Sapieha ustanowił w Rycerce Górnej samodzielną parafię.

W duszpasterstwie parafialnym ks. proboszcza wspomaga ks. wikariusz Marek Duraj. Na terenie parafii znajdują się jeszcze trzy inne kaplice, w których wierni zbierają się na modlitwę: Oźnej, na Przegibku i Rycerce Kolonii. Parafia opiekuje się także krzyżem, wzniesionym na Będoszce Wielkiej dla upamiętnienia Roku Jubileuszowego 2000. W Rycerce Górnej działa także dom rekolekcyjny, prowadzony przez zgromadzenie św. Michała Archanioła. Kieruje nim ks. Tadeusz Cader.