Kwestują na odnowę starych nagrobków

Bogdan Gancarz

publikacja 31.10.2015 08:00

1 listopada kwestarze będą zbierali datki na odnowę starych nagrobków. Kwesta zorganizowana po raz 35. przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, odbędzie się na cmentarzach: Rakowickim i Podgórskim.

Kwestują na odnowę starych nagrobków Na cmentarzu Rakowickim z kwestarską puszką staje zawsze aktorka Anna Dymna Adam Wojnar

Akcja kwestarska trwa nieprzerwanie od 1981 r. OKRK rozpocznie kwestowanie na Rakowicach już w sobotę 31 października

- Dzięki datkom zebranym w trakcie kwest udało się nam do tej pory odnowić 500 zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim. Renowacja jednego nagrobka kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych - powiedział Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

Z datków odnowiono m.in. nagrobek matki słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej oraz Józefa Warszewicza (1812-1886), powstańca listopadowego, podróżnika po Ameryce, wieloletniego inspektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego.

OKRK wybiera do renowacji przede wszystkim zabytkowe groby osób, o których mało kto już pamięta. Nagrobki bardziej znanych osób są odnawiane kosztem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków.

W bieżącym roku odnowiono z jego środków m.in. nagrobek rzeźbiarza Antoniego Kurzawy (1842-1898). Stoi na nim rzeźba samego Kurzawy „Geniusz zrywający pęta”.

- Nie możemy narzekać na hojność krakowian. W 2013 r. naszym kwestarzom na cmentarzach: Rakowickim i Podgórskim udało się zebrać 67,5 tys. zł, w 2014 r. - 78,3 tys. zł. Przychodzą zawsze kwestować bez względu na pogodę. Są wśród nich uczniowie, uczeni, aktorzy, politycy, samorządowcy, członkowie Bractwa Krakowa. Od początku naszej akcji zawsze mogłem liczyć na obecność: Anny Dymnej, Jerzego Fedorowicza i Aleksandra Kobylińskiego „Makino” - mówi M. Kornecki.

Kwestują na odnowę starych nagrobków   Z zebranych datków odnowiono m in. nagrobek Józefa Warszewicza, wieloletniego inspektora Ogrodu Botanicznego w Krakowie Bogdan Gancarz /Foto Gość OKRK planuje kontynuować renowację wybranych  nagrobków w pasie XI cmentarza Rakowickiego. W przyszłym roku, okazji 35. rocznicy swego powstania, Komitet zamierza opublikować drukiem rezultaty dotychczasowej akcji renowacyjnej.

35. kwesta na Rakowicach będzie trwała 31 października i 1 listopada od godz. 9 do zmroku. Osoby pragnące zasilić szeregi kwestarzy, mogą się zgłaszać w tych dniach z dowodem osobistym w biurze kwesty przy ul. Rakowickiej 41.

Kwesta na cmentarzu Podgórskim, współorganizowana przez OKRK i stowarzyszenie Podgórze.pl odbędzie się po raz 11. Dzięki datkom z lat 2005-2014, udało się tu odnowić już kilka zabytkowych nagrobków.

- Datki z tegorocznej kwesty wspomogą renowację nagrobka Nikodema Garbaczyńskiego, burmistrza Podgórza - poinformowała Elżbieta Lang ze stowarzyszenia Podgorze.pl.

Kwestarze będą zbierali datki 1 listopada od godz. 9 do 18. Osoby chcące kwestować, mogą zgłaszać się do biura kwesty, które znajduje się obok kaplicy cmentarnej.

To nie jedyne kwesty, jakie będą się odbywały od 31 października do 2 listopada na cmentarzach krakowskich. Będą również zbierane datki na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na ukończenie kolejnego etapu tworzenia Piety Smoleńskiej w sanktuarium Jana Pawła II oraz na działalność Hospicjum św. Łazarza.