Prawykonania na jubileusz

Bogdan Gancarz

publikacja 04.11.2015 16:06

Niewykonane dotąd oratorium "Sanctus Adalbertus” Henryka Mikołaja Góreckiego i prapremierowa "Fanfara” Pawła Mykietyna, zabrzmią 4 listopada w Krakowie. Zwieńczą jubileusz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Prawykonania na jubileusz Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM (po prawej) i Adam Radzikowski, prezes oficyny, prezentują wydawnictwo jubileuszowe Bogdan Gancarz /Foto Gość

Uroczystości jubileuszowe odbywają się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Ukończone oratorium zostało odnalezione w papierach pośmiertnych zmarłego 5 lat temu kompozytora. Górecki napisał utwór już w 1997 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Oratorium miało być wykonane po raz pierwszy podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która miała miejsce w tym samym roku. Nie doszło jednak wówczas do tego - powiedział Daniel Cichy.

Górecki był bardzo mocno związany z działającym od 1945 r. w Krakowie Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Wydawało m. in. partytury jego utworów. W PWM ukazywały się również partytury utworów innych polskich kompozytorów współczesnych, m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego i Tadeusza Bairda. Oficyna wydała do tej pory również bardzo wiele dzieł klasyków polskiej literatury muzycznej m.in. Chopina, Wieniawskiego, Szymanowskiego i Karłowicza oraz liczne książki o muzyce, w tym wielotomową "Encyklopedię Muzyczną”. Złotym okresem działalności wydawnictwa był okres 1954-1988, gdy Mieczysław Tomaszewski został wpierw jego redaktorem naczelnym, a od 1965 r. dyrektorem.

- Z nadzieją patrzymy w przyszłość. W trakcie ostatnich lat PWM musiało bowiem wygaszać lub tłumić niektóre sfery swej działalności, z której było znane przez kilka dziesięcioleci. Było to spowodowane wyłącznie tym, że narzucono nam formę spółki prawa handlowego. W związku z tym zostaliśmy pozbawieni mecenatu państwa. Mamy nadzieję, że kolejny rok naszej działalności rozpoczniemy już jako państwowa instytucja kultury, co pozwoli nam na powrót do najlepszych tradycji naszej oficyny - powiedział Adam Radzikowski, prezes zarządu PWM.

Prawykonania na jubileusz   Siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego mieści się przy al. Krasińskiego w Krakowie Bogdan Gancarz /Foto Gość - Jubileusz jest okazją do przypomnienia, że PWM wciąż działa i publikuje wydawnictwa dla wszystkich, którzy kochają muzykę. Z okazji jubileuszu wydaliśmy książkę "70 lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego”. Dzieje naszej oficyny przedstawiła tam Małgorzata Gąsiorowska. Nasze publikacje były w większości wysmakowane graficznie. Można się o tym przekonać, przeglądając album Justyny Nowickiej "70 na 70. Projektowanie graficzne w PWM w latach 1945-2015. Z dużym rozmachem zaplanowaliśmy kolejne inicjatywy wydawnicze. Będziemy kontynuować wydawanie dzieł muzycznych. To nasz obowiązek nie tylko ze względu na troskę o spuściznę dawnych kompozytorów polskich lecz także tych, którzy komponują dzisiaj - dodał D. Cichy.

Koncert jubileuszowy z okazji 70. lecia PWM w trakcie którego zostanie wykonane dzieło Góreckiego odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 17).

- Oprócz światowej premiery "Sanctus Adalbertus” op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego,  będzie można usłyszeć również wykonaną po raz pierwszy uroczystą "Fanfarę” Pawła Mykietyna oraz „Odwieczne pieśni” op. 10 Mieczysława Karłowicza. Paweł Mykietyn skomponował swą „Fanfarę” specjalnie na nasz jubileusz - powiedział D. Cichy.

Utwory wykonają pod dyrekcją Jacka Kaspszyka: Wioletta Chodowicz - sopran, Artur Ruciński - baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Koncert będzie transmitował Program II Polskiego Radia.

Zostanie powtórzony 11 listopada w Katowicach w siedzibie NOSPR.