Multidyscyplinarnie w przestępców

jg

publikacja 04.11.2015 20:51

1000 funkcjonariuszy różnych polskich służb wzięło udział w projekcie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej "The Power of Synergy".

Multidyscyplinarnie w przestępców O projekcie "The Power of Synergy" przedstawiciele służb opowiadali dziennikarzom na konferencji prasowej w Zakopanem Jan Głąbiński /Foto Gość

Konferencja podsumowująca projekt "The Power of Synergy" do soboty trwa w Zakopanem.

W przedsięwzięciu wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Wytypowaliśmy najlepszych naszych specjalistów, także z jednostki Grom - mówił w rozmowie z "Gościem" Marcin Kądziołka, koordynator projektu z ramienia Straży Granicznej. W ramach projektu odbywały się wspólne szkolenia, wykłady, warsztaty. - Jeden z nich dotyczył np. sposobu zatrzymania samochodu uciekającego przestępcy poprzez zajechanie mu drogi i zatrzymanie w zetknięciu się z karoserią samochodów naszych służb - tłumaczył M. Kądziołka.

Podczas konferencji prasowej w zakopiańskim hotelu "Belvedere" dziennikarze mogli zobaczyć specjalny film podsumowujący cały projekt. - Ćwiczenia odbywały się m.in.  na terenie dużych miast. Były symulacje zachowań przestępczych i współpracy wszystkich trzech służb - podkreśla M. Kądziołka. Jego zdaniem realizacja projektu stanowiła doskonałą okazję do rozważenia aktualnych oraz prognozowanych zagrożeń płynących ze strony świata przestępczego.

Poruszony został m. in. temat skutecznego zapobiegania oraz zwalczania przestępstw, poprzez efektywne wykorzystywanie dostępnych informacji, w tym danych związanych z przemieszczaniem się osób mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. - Proszę także pamiętać, że my na co dzień ze sobą ściśle współpracujemy. To nie jest tak, że tylko przy okazji tego projektu widać nasze wspólne działania. Projekt stanowi jedynie dobrą okazję, aby niektóre rzeczy mogli zobaczyć obywatele - podkreśla M. Kądziołka.

Obecny na konferencji prasowej generał brygady Służby Granicznej Marek Borkowski podkreślał, że gdy projekt uruchamiano, nikt się nie spodziewał, że Europę zaleje fala syryjskich uchodźców.  - Jutro nasz kontyngent udaje się na Węgry, by pomóc tamtejszym służbom patrolować granicę z Serbią - wyjaśnia gen. Borkowski. Na Węgry pojedzie 43 żołnierzy. 

Przedstawiciele wszystkich służb będą uczestniczyć do 6 listopada w specjalnej konferencji w Zakopanem. Obok zaplanowanych wykładów prowadzonych przez wysokiej klasy ekspertów zewnętrznych, wybrani uczestnicy - będący jednocześnie przedstawicielami poszczególnych instytucji - wystąpią w roli prelegentów prowadzących panele tematyczne.