Święci maszerowali w Krakowie

Monika Łącka

publikacja 08.11.2015 13:40

Na Piaskach Nowych w korowodzie szli dziś także ci prawdziwi!

Święci maszerowali w Krakowie Święci, którzy "szli" w procesji, w większości byli związani z Krakowem Monika Łącka /Fto Gość

W uroczystej procesji przemaszerowało aż dziesięciu krakowskich (choć nie tylko) świętych i błogosławionych: bł. Alfons Maria Mazurek, bł. Bernardyna Maria Jabłońska, bł. ks. Jan Popiełuszko, bł. Bronisława, św. Brat Albert, św. Faustyna Kowalska, św. Jan z Kęt, św. Florian, św. o. Pio, oraz św. Jan Paweł II.

Ich relikwie oraz wizerunki nieśli rodzice niektórych dzieci przebranych za świętych i błogosławionych, które 29 października wzięły udział w pierwszej odsłonie korowodu świętych.

Wtedy - w Szkole Podstawowej nr 27 - aż 47 uczniów zaskoczyło swoich katechetów i pozostałych nauczycieli niezwykłymi przebraniami. Była m.in. św. Bernardeta Soubirous, św. Katarzyna Labouré, której Matka Boża objawiła Cudowny Medalik, św. Jadwiga Królowa, św. Jan Paweł II, św. Juan Diego, a nawet ubrany w charakterystyczny "pasiak" św. Maksymilian Maria Kolbe.

Tego samego dnia popołudniu mali święci pokazali się mieszkańcom parafii, gdy w barwnym korowodzie przyszli do kościoła odmówić Różaniec. Następnie zaprezentowali się jury podczas konkursu na najlepsze i najpiękniejsze (tzn. najbardziej zgodne z oryginałem) przebranie.

Korowód świętych "bis" - na zakończenie oktawy święta Wszystkich Świętych - miał z kolei przypomnieć, że świętych obcowanie to prawda, którą żyje Kościół, i która powinna być bliska każdemu z nas.

- Święci i błogosławieni, którzy zostali wyniesieni na ołtarze są jak róże, które pięknie zakwitły dla całego Kościoła. My, którzy dopiero idziemy w stronę nieba i wieczności, jesteśmy jak ziarna, które zostały zasiane. Ale to od nas zależy, co z tych ziaren wyrośnie. Świętość jest jednak na wyciągnięcie ręki i każdy może się o nią starać. Pomóc w tym mogą święci "z sąsiedztwa", którzy jakiś czas temu żyli wśród nas i zapisali się na kartach historii naszego miasta - tłumaczą duszpasterze pracujący w parafii Matki Bożej Różańcowej.

Relikwie i wizerunki świętych zostały złożone na ołtarzu, by towarzyszyły wszystkim uczestnikom Mszy św. Po niej ogłoszone zostały wyniki konkursu dla dzieci. Jury, w którym zasiadał także przedstawiciel redakcji "Gościa Krakowskiego", postanowiło przyznać sporo nagród.

Czytaj także: Płaszcz Juana, medalik i róże św. Teresy

W klasach I nagrody za pierwsze miejsce otrzymał Ksawery Pierzchała, a za drugie miejsce - Dominika Dąbrowska. Wyróżnienia otrzymały natomiast wszystkie pozostałe dzieci, które wzięły udział w korowodzie: Dawid Kulinowski, Rita Dębska, Izabela Kupiec, Milena Migacz, Karolina Radzik, Julia Kot, Teresa Jurczak, Maria Cekierska, Aleksandra Pyrdziak, Błażej Zięba, Maciej Zięba, Grzegorz Glen, Artur Ciupka, Jakub Kijania, Natalia Błaszczyk.

Wśród klas drugich pierwsze miejsce zdobyła Laura Stępnik, drugie - Gabriela Kłósek, a trzecie Katarzyna Ulman. Z kolei wyróżnienie otrzymał Maciej Bondyra.

W klasach trzecich miejsce pierwsze zostało jednogłośnie przyznane Bartoszowi Myckowi, a drugie - Kai Kosobudzkiej. Z kolei wyróżnienia powędrowały do Agaty Szyrszeń, Roksany Ciastoń i Hanny Gołby.

W klasach czwartych przyznane zostały tylko dwie nagrody. Pierwszą otrzymał Szymon Kłósek, a drugą - Elviss Andruszewski.

W klasach piątych zwyciężył Łuksz Kumorowski, drugie miejsce zajęła Scholastyka Krzysztofowicz, a trzecie - Hubert Stawarz.

Z kolei wśród klas szóstych pierwsze miejsce zajął Stanisław Wnuk, drugie (ex aequo) - Julian Karasek i Jakub Wojnarowski, a trzecie - Jakub Mularz.

Czytaj także: Płaszcz Juana, medalik i róże św. Teresy