M do sześcianu na Madagaskarze

publikacja 12.11.2015 13:17

Krakowscy studenci od lipca do września pomagali mieszkańcom Czerwonej Wyspy. Opowiedzą o tym już w tę sobotę.

M do sześcianu na Madagaskarze Dzieci na Madagaskarze bardzo polubiły polskich wolontariuszy Archiwum organizatorów

Projekt M3, czyli "Młodzi, Misje, Madagaskar", to misyjny pomysł grupy studentów, którym taka tematyka już od dawna nie jest obojętna. - Młodzi ludzie, wychowani w duchowości św. Wincentego à Paulo, postanowili włączyć się w pomoc misji lazarystowskiej na Madagaskarze. Wolontariusze objęli opieką szkołę i przychodnię lekarską w Fort Dauphin na południu Madagaskaru, które znajdują się na terenie misji lazarystów - opowiada Sylwia Iwaniuk, odpowiedzialna za medialną promocję projektu.

Studenci przez cały rok zbierali pieniądze, angażowali do pomocy swoich rówieśników, przyjaciół, rodziny, ale także osoby całkiem obce, po to, by w lipcu tego roku na trzy miesiące wyjechać do pracy wśród najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Czerwonej Wyspy (jak nazywany bywa Madagaskar).

Projekt M3 ma też jednak drugą część - polską. - W naszym kraju prowadzone są zajęcia z zakresu edukacji globalnej (prelekcje w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach oraz udział w konferencjach medycznych itp.). Organizujemy też spotkania i akcje pomocowe, podczas których zachęcamy do włączenia się w tworzenie misji na Madagaskarze np. poprzez pomoc w zakupie sprzętu medycznego, specjalnego mleka dla wcześniaków, remont szkoły - tłumaczy S. Iwaniuk.

Wszystko to, co zrobili wolontariusze, którzy polecieli na Madagaskar, trudno zliczyć. Wśród najważniejszych przedsięwzięć było na pewno organizowanie dożywiania dla dzieci z najbiedniejszych rodzin podczas wakacji (w trakcie roku szkolnego zapewnia je szkoła) czy półkolonii obejmujących naukę języka angielskiego oraz francuskiego, sport, zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia plastyczne, matematyczne. Polscy wolontariusze przygotowywali również do pracy z dziećmi wolontariuszy malgaskich i organizowali kursy doszkalające dla tamtejszych nauczycieli.

To nie wszystko. Pracując w przychodni na etatach pielęgniarki, lekarza i ratownika, dbali też m.in. o zaopatrzenie jej w trudno dostępne na Madagaskarze leki i sprzęt (zostały kupione w Polsce dzięki pomocy szkół włączających się w akcję). Pracowali również wśród trędowatych i gruźlików, prowadzili kursy pierwszej pomocy dla osób pracujących z dziećmi w szkole, wraz z siostrami zakonnymi prowadzącymi przychodnię prowadzili akcję higieniczną dla dzieci z półkolonii (odrobaczanie, uzupełnianie witamin, drobne zabiegi chirurgiczne) oraz (we współpracy z Dentystami Bez Granic z Niemiec i Hiszpanii) uczyli dzieci higieny jamy ustnej.

O wszystkim, co tam przeżyli, opowiedzą podczas gali projektu M3, która odbędzie się w sobotę 14 listopada o godz. 16 w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Nie braknie śmiesznych historii i anegdot z podróży, ale też wspomnień, które wszystkich wzruszą...

Na gości gali czekać będzie wystawa eksponatów z Czerwonej Wyspy oraz wystawa fotograficzna. Nie zabraknie również słodkiego poczęstunku i malgaskich pamiątek, które będzie można kupić, aby przy okazji wesprzeć mieszkańców Madagaskaru.

Warto dodać, że projekt M3 był oficjalnym ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 r. Podczas krajowego zjazdu malgaskiej młodzieży zostały bowiem przekazane symbole ŚDM wraz z oficjalnym zaproszeniem do Krakowa.