Smog wawelski - walka trwa

mk

publikacja 19.11.2015 17:15

Ograniczenie ruchu samochodów w centrum miasta i wprowadzanie darmowych przejazdów komunikacją miejską zapowiedział Jacek Majchrowski.

Smog wawelski - walka trwa O podjętych decyzjach poinformował 19 listopada Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski Miłosz Kluba /Foto Gość

Jak poinformował w czwartek 19 listopada prezydent, krakowskie tramwaje i autobusy będą darmowe w dni, w których średnie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 na wszystkich trzech krakowskich stacjach (Aleja Krasińskiego, Kurdwanów, Nowa Huta) przekroczy poziom 150 mikrogramów na metr sześcienny (dopuszczalna norma to 50 mikrogramów na m sześc.).

Do skorzystania z darmowej komunikacji będzie wtedy uprawniał dowód rejestracyjny samochodu, a z tramwaju lub autobusu będzie mogło skorzystać tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto.

Informacje o wprowadzeniu darmowych przejazdów danego dnia będą podawane w nocy i wczesnym rankiem (gdy tylko odstępne będą pierwsze dane ze stacji) m.in. mediów oraz tablic na przystankach.

Zgodę na wprowadzenie takiego rozwiązania musi jednak wyrazić Rada Miasta Krakowa. Może się to stać najwcześniej na początku grudnia.
Miasto chce także wprowadzić system ostrzegawczy. Dzięki specjalnie opracowywanej prognozie pogody informacje o możliwym znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza następnego dnia, będą podawane w godzinach popołudniowych.

Władze Krakowa zdecydowały, że będą informować o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu w powietrzu już przy poziomie 150 mikrogramów na m sześc. (wymagana prawem granica to 200 mikrogramów na m sześc.), poziom alarmowy będzie natomiast ogłaszany przy przekroczeniu nie 300, ale 200 mikrogramów na metr sześcienny.

W stolicy Małopolski ma także zostać wprowadzone ograniczenie ruchu samochodów. Przygotowywane zakazy mają dotyczyć aut ważących ponad 3,5 tony (w ramach pierwszej obwodnicy, czyli Plant), a następnie samochodów, których waga przekracza 7 ton - w ramach drugiej obwodnicy, czyli m.in. Alei Trzech Wieszczów.

Regulacje są już negocjowane z federacjami kupieckimi (musi zostać zapewniona możliwość dostarczenia towarów do sklepów i firm), a pierwsza z nich może zostać wprowadzona w grudniu.

Ponieważ wprowadzanie tak dużych zmian w organizacji ruchu z dnia na dzień, w momencie przekroczenia progu stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu byłoby niemożliwe, zakaz wjazdu do centrum miasta dla cięższych pojazdów ma obowiązywać codziennie przez cały rok, z wyłączeniem godzin przeznaczonych właśnie na dostawy do firm.

Czytaj także: