To światło jest miłością

jg

publikacja 13.12.2015 11:59

Uroczyste przekazanie Światełka Betlejemskiego nastąpiło w sanktuarium Matki Boskiej Fatimiskiej na Krzeptówkach w czasie Mszy św. z udziałem 1600 harcerzy z Polski i Słowacji.

To światło jest miłością Betlejemskie Światełko Pokoju zapłonęło już w sanktuarium na Krzeptówkach Jan Głąbiński /Foto Gość

- To nie jest prezent, to jest dar. Ten dar jest miłością, którą musimy się dzielić, którą musimy otoczyć drugiego człowieka - mówił ks. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego. To on odebrał z rąk skautów ze Słowacji Światełko Betlejemskie, które zapłonęło także w głównych ołtarzu w maryjnym sanktuarium.

Podczas Mszy św. za śpiew i liturgię słowa odpowiadali skauci ze Słowacji i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Były także harcerskie sztandary. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele władze Zakopanego, różnych instytucji, placówek i organizacji, m.in. Związku Podhalan.

Przekazanie Światełka Betlejemskiego odbywa się już po raz 25. Harcerze do Zakopanego przyjechali z całej Polski. Uczestniczyli w grach oraz warsztatach, które miały być formą duchowej pomocy w przygotowaniu się do Bożego Narodzenia. Najmłodsi, czyli zuchy wykonali swoje ozdoby na choinkę.

Podczas wieczornego oczekiwania (z soboty na niedzielę) na przybycie Betlejemskiego Światła Pokoju w kościele św. Krzyża wystąpił zespół Nazareth. Po koncercie wszyscy uczestnicy Betlejemskiego Zlotu spotkali się przy ognisku, by razem przygotować się do roli strażników Betlejemskiego Światła Pokoju.

Tegorocznemu Światełku Betlejemskiego towarzyszy hasło "Zauważ człowieka". Harcerze poprzez takie hasło chcą uwrażliwić innych na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka. - Byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc - podkreśla Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności". Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od austriackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.