Bramy Miłosierdzia stanęły otworem

mk

publikacja 13.12.2015 17:30

W jedenastu kościołach diecezji będzie można uzyskać jubileuszowy odpust.

Bramy Miłosierdzia stanęły otworem   Drzwi kościoła w sanktuarium św. Jana Pawła II Krakowie zostały otwarte jako pierwsza Brama Miłosierdzia w diecezji krakowskiej Miłosz Kluba /Foto Gość Zgodnie bowiem z decyzją papieża, kilka dni po otwarciu Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Watykanie, podobne uroczystości odbywają się w katedrach i ważnych kościołach na całym świecie. Chodzi o to, by każdy, nawet, jeśli nie będzie mógł pojechać do Rzymu, miał szansę skorzystać z łaski jubileuszu. We wszystkich wyznaczonych świątyniach będzie można uzyskać odpust zupełny, związany z jubileuszem.

W Krakowie jako pierwsza otwarta została Brama Miłosierdzia na Białych Morzach - w sanktuarium św. Jana Pawła II. - Otworzyła się brama, która prowadzi do źródeł zbawienia, do źródeł łaski wysłużonych przez Jezusa Chrystusa - mówił z kolei na zakończenie Mszy św. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Przechodźmy często przez tę bramę z wiarą, z nadzieją otrzymania łaski - apelował.

Dzień później, inaugurując obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w katedrze na Wawelu zachęcał z kolei: - Bądźmy, a przynajmniej starajmy się być "miłosierni jak Ojciec", zgodnie z hasłem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który inaugurujemy dziś w katedrze wawelskiej.

Bramy Miłosierdzia stanęły otworem   Bramę Miłosierdzia w katedrze na Wawelu otworzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz Miłosz Kluba /Foto Gość Kard. Stanisław Dziwisz na Wawelu przypomniał także, że rozpoczynający się jubileusz za siedem miesięcy cały Kościół będzie przeżywał w Krakowie wraz z ojcem świętym i młodzieżą z całego świata. - Będziemy w centrum wydarzeń tego Roku Świętego - mówił metropolita. - Dorastajmy do tego wydarzenia w najbliższych miesiącach. Poszerzajmy granice naszych serc - apelował.

Kilka godzin po inauguracji Roku Miłosierdzia w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz otworzył Bramę Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To przede wszystkim tam swój jubileusz będą przeżywali uczestnicy przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Będzie to oficjalna pielgrzymka jubileuszowa młodych (pozostałe grupy stanowe będą się spotykały w wyznaczone dni w Rzymie).

- To radość, ale i zobowiązanie - podkreśla bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Bramą miłosierdzia jest przede wszystkim serce człowieka. Przekroczenie progu tej świątyni, tego miejsca szczególnego działania Miłosierdzia Bożego, daje gwarancję, że otworzy się i brama ludzkiego serca, że zostanie ono napełnione miłością miłosierną.

Bramy Miłosierdzia stanęły otworem   Otwarcie Bramy Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego Miłosz Kluba /Foto Gość Przez cały rok odpust zupełny, związany z Jubileuszem Miłosierdzia będzie można uzyskać w jedenastu kościołach w całej archidiecezji krakowskiej.

"Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem w Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata" - napisał ojciec święty Franciszek w liście przed Jubileuszem Miłosierdzia.

W diecezji krakowskiej jako kościoły jubileuszowe wyznaczone zostały: katedra św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, bazylika Mariacka w Krakowie, sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile, bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, bazylika Ofiarowania NMP w Wadowicach, kościół św. Piotra w Wadowicach, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Czytaj także: