Polka zawsze modna

Dominika Cicha

publikacja 18.12.2015 17:29

Sukienka uszyta ze spadochronu, buty-samoloty, suknia balowa z nylonowej gazy i bikini zrobione na szydełku - te i wiele innych elementów kobiecej garderoby z czasów PRL zobaczą odwiedzający najnowszą wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Polka zawsze modna W zgrzebnych czasach PRL-u Polki starały się zawsze wyglądać pięknie i gustownie Dominika Cicha /Foto Gość

Wystawa ”Modna i już! Moda w PRL”, zorganizowana przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, to 400 obiektów i akcesoriów kobiecej mody - od sukni ślubnych, przez obuwie i torebki, aż po odzież roboczą. Wiele zaprezentowanych tu strojów zaprojektowali słynni kreatorzy mody w czasach PRL: Barbara Hoff, Jerzy Antkowiak, Kalina Paroll czy Grażyna Hase.

Odwiedzający nowo otwartą ekspozycję odbędą niezwykłą podróż po świecie mody lat 1945-1989. Przy dźwiękach muzycznych przebojów z tego okresu zobaczą, jak radziły sobie Polki, które chciały wówczas pięknie wyglądać. 

Tuż po II wojnie światowej, mając do dyspozycji głównie materiały powojskowe i zawartość zagranicznych paczek, wyczarowywały prawdziwe modowe cuda, np. bluzki z linek spadochronowych.

Gdy zaczęły coraz bardziej przyglądać się Zachodowi, do ich szaf wkroczył styl ”New Look”, czyli ubrania zainspirowane projektami Christiana Diora.

Za rządów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, czyli w czasach ”małej stabilizacji” i ”dobrobytu na kredyt”, Polki podkreślały w modzie swoją kobiecość i wdzięk. W latach 60. natomiast zapałały miłością do minispódniczek i sukienek, by zawsze wyglądać młodo, niczym nastolatki.

W latach 70. kobiece stroje stawały się coraz bardziej indywidualne – podkreślały osobowość właścicielek. Z kolei ekscentryczne i pomysłowe lata 80. upłynęły pod znakiem mody śmiałej.

”W okrzyku 'Modna i już!' zawiera się ogromne pragnienie kobiet, aby pozostać w nurcie obowiązujących trendów za wszelką cenę, wbrew trudnościom finansowym, wbrew brakom na rynku, wbrew propagandzie. Polka była w dziedzinie mody głodna nowości i ambitna. Ubrana zgodnie z obowiązującymi trendami, chciała poczuć się równie piękna i zadbana, jak Francuzka, Włoszka czy Amerykanka. Bycie modną dawało jej poczucie przynależności do wolnego świata” - napisały w katalogu wystawy jej kuratorki - Joanna Regina Kowalska i dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka.

- Cieszę się wielce, że nasze muzeum trafia w aktualne zainteresowania publiczności, oferując jej znowu nieszablonową wystawę odnoszącą się do czasów młodości wielu z nas, a dla innych będącą opowieścią o tym, jak Polki dzięki modzie manifestowały swoją wolność, oraz z jaką pomysłowością i fantazją walczyły z szarością i biedą czasów PRL – mówi Zofia Gołubiew, dyrektor MNK.

Wystawę można oglądać od 19 grudnia 2015 r. do 17 kwietnia 2016 r. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy ul. 3 Maja 1. Od wtorku do soboty czynna jest w godzinach od 10 do 18, w niedziele zaś od 10 do 16.