Kolędujmy Bożej Dziecinie!

publikacja 23.12.2015 09:00

Od Wigilii do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia u krakowskich franciszkanów będzie tradycyjna żywa szopka.

Kolędujmy Bożej Dziecinie! Jasełka przed klasztorem oo. franciszkanów trwają zawsze aż trzy dni Adam Wojnar

Przy ul. Franciszkańskiej, przed klasztorem oo. franciszkanów, znów pojawią się zwierzęta wypożyczone z ogrodu zoologicznego i z hodowli Uniwersytetu Rolniczego, które są atrakcją są zwłaszcza dla najmłodszych.

Najważniejsze przy żywej szopce są jednak wspólne kolędowanie i jasełka wystawiane przez różne grupy zaprzyjaźnione z franciszkanami.

Wszystko rozpocznie się w wigilijny wieczór o godz. 22. Wtedy jasełka wystawią klerycy WSD oo. franciszkanów. Pół godziny przed północą życzenia wszystkim zebranym na placu przy Franciszkańskiej złoży kard. Stanisław Dziwisz, a łamaniu się opłatkiem towarzyszyć będzie kolędowanie w wykonaniu franciszkanów. O północy w bazylice rozpocznie się natomiast pasterska Msza św.

W Boże Narodzenie żywa szopka rozpocznie się o godz. 14. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wtedy bp Grzegorz Ryś, który wygłosi konferencję o przeżywaniu Bożego Narodzenia. Następnie jasełka wystawią uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu z Poskwitowa. O 15.30 zaczną kolędować franciszkanie, a o godz. 17 jasełka zaprezentują klerycy z WSD oo. franciszkanów. Dzień zakończy się wspólnym kolędowaniem z Grupą Uwielbienia z Warszawy.

W drugi dzień świąt żywa szopka znów rozpocznie się o godz. 14. Pół godziny później jasełka wystawi Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin. O 15.30 kolędować będzie Maria Krawczyk i zespół Małe Ważne Sprawy z Krakowa. O godz. 17 po raz kolejny klerycy z WSD oo. franciszkanów zaprezentują swoje jasełka, a o 17.30 kolędować będzie Folk Kapela Góralska Hora.

Warto dodać, że żywą szopkę po raz pierwszy zorganizował św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 r. Osiem wieków później franciszkańscy klerycy z Krakowa przeszczepili ten zwyczaj do Polski. Przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie jest nieustannie wystawiana od 1992 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na: www.szopka.franciszkanska4.pl. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.