Jedzenie pod namiotami

mk

publikacja 15.01.2016 20:31

Caritas wspólnie z konsorcjum Polish Food przygotuje namiotowe centra cateringowe na ŚDM Kraków 2016.

Jedzenie pod namiotami Ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas, z przykładowym pakietem śniadaniowym Miłosz Kluba /Foto Gość

Przykładowe pakiety, z których będą mogli skorzystać pielgrzymi, zaprezentowano 15 stycznia na Campus Misericordiae. W paczkach znalazły się m.in. jabłka, ciastka, napoje izotoniczne, woda mineralna, pieczywo czy hermetycznie zapakowane kabanosy.

Zestawy, zapakowane w oznaczone m.in. logiem ŚDM torby, będą wydawane w specjalnych namiotach. Zostały zaprojektowane tak, by umożliwić jak najsprawniejszy przepływ odbierających posiłki - mają m.in. po kilka szerokich wejść i wyjść. Na obsłużenie jednego pielgrzyma ma wystarczyć 10 sekund.

- Nastawiamy się na to, że w ciągu godziny musimy wydać 100 tys. posiłków - mówił ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W sumie ok. 40 takich namiotów stanie na czas ŚDM w Krakowie oraz w okolicy miejsca niedzielnej Mszy św., czyli Campus Misericordiae.

Pielgrzymi za odbierane posiłki będą płacili talonami, które otrzymają w ramach tzw. pakietu pielgrzyma (wraz z m.in. ubezpieczeniem, zestawem materiałów formacyjnych i promocyjnych oraz gadżetów). Ci, którzy nie będą posiadali talonów na dany dzień lub wykorzystają je wcześniej, w przygotowanych namiotach będą mogli dokupić jedzenie. Pakiet śniadaniowy ma kosztować 10 zł, obiadowy - 20 zł, a lunch lub kolacja - 15 zł.

- Chcielibyśmy, aby te pakiety były zróżnicowane, wymienialne i zbilansowane - mówiła Katarzyna Rybicka z firmy Amplus, które wchodzi w skład konsorcjum Polish Food. Zapewniła, że organizatorzy starają się, by w przygotowywaniu jedzenia dla pielgrzymów uczestniczyły firmy lokalne i krajowi.

- Oprócz tego przykładowego pakietu śniadaniowego będziemy kompletować pakiety również z dżemów, nabiału, mięsa, będą pakiety bezmięsne, bezglutenowe, z sokiem, z wodą, z innymi owocami - dodała.

System centrów cateringowych będzie uzupełnieniem dla posiłków wydawanych w restauracjach i punktach gastronomicznych, których właściciele podpiszą wcześniej odpowiednie umowy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 oraz dla śniadań przygotowywanych przy parafiach, w których nocować będą pielgrzymi.

Pakiety żywieniowe oraz namiot cateringowy zaprezentowano podczas spotkania w hali 7R Logistic na Campus Misericordiae (w czasie ŚDM posłuży ona za gigantyczną zakrystię). W wydarzeniu uczestniczyły m.in. dzieci z Wieliczki i okolic oraz lokalne zespoły i soliści, którzy przygotowali program artystyczny.

- Trzeba pokazać to, co już jest przygotowane na wizytę ojca świętego i przede wszystkim zaprosić tutaj mieszkańców - wyjaśnia Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

- Wiele rzeczy już jest gotowych, to nie jest iluzja. Chcemy przy okazji pokazać także młodych artystów, zachęcić ich, by przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży - dodaje.

Jak podkreśla, inwestycje dokonywane w Brzegach i Kokotowie to nie tylko przygotowanie na przyjazd papieża i pielgrzymów. Zbudowana infrastruktura ma posłużyć do stworzenia w tym miejscu strefy aktywności gospodarczej (dlatego była planowana już wcześniej).

- To wszystko będzie służyć przedsiębiorcom, którzy stworzą tu miejsca pracy, ale także samym mieszkańcom. Takich spotkań, które będą przybliżać to, co tutaj się dzieje, będzie jeszcze na pewno kilka - zapowiada burmistrz.