Lawinowe ABC

jg

publikacja 29.01.2016 11:48

Na Kalatówkach powyżej Kuźnic do niedzieli 31 trwają Dni Otwarte Lawinowego Centrum Treningowego. W programie treningi z ratownikami TOPR, wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim, testy sprzętów, prelekcje i filmy. Wstęp wolny!

Lawinowe ABC Program "Lawinowe ABC" jest bardzo bogaty w wydarzenia Materiały prasowe

Na wszystkie punkty programu, z wyjątkiem treningu z ratownikiem TOPR i wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia, szczegóły poniżej), organizatorzy zapraszają nieograniczoną liczbę osób.

Dni rozpoczną się od prelekcji w sali konferencyjnej TPN w Kuźnicach (nr 1). Dziś, tj. piątek o godz. 16 Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, opowie o zarządzeniu ryzykiem lawinowym według nowoczesnych metod. Będzie też prezentacja filmu dotyczącego szkolenia lawinowego. Wśród prelegentów będzie też dr Sylweriusz Kosiński, współtwórca Centrum Hipotermii Głębokiej.

W sobotnie i niedzielne przedpołudnie będą trwały warsztaty na Kalatówkach (powyżej Kuźnic). Organizatorzy zapraszają na wycieczkę edukacyjną z przewodnikiem tatrzańskim na trasie Kuźnice-Kalatówki i trening w centrum lawinowym (dla początkujących turystów, również rodzin z dziećmi) oraz na treningi lawinowe z ratownikami TOPR.

Zaplanowano także prezentacje zestawów lawinowych, plecaków wypornościowych i innych sprzętów wysokogórskich.

Na trening z ratownikiem TOPR trzeba się zapisać.Trwa on godzinę. W treningu może wziąć udział  6 osób. Program: podstawowy zakres pracy z detektorem. Treningi odbędą się w godzinach: 10-11, 11.15-12.15, 12.30-13.30, 13.45-14.45.

W zgłoszeniu organizatorzy proszą o podanie danych (imię, nazwisko, tel. komórkowy), terminu (30 lub 31.01) i preferowanej godziny treningu. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: aszymaszek@tpn.pl. Odpowiedź zwrotna jest potwierdzeniem udziału w treningu. Zbiórka: o godzinie rozpoczęcia treningu w centrum lawinowym na Kalatówkach. Uczestnicy powinni posiadać własne zestawy lawinowe.

Zapisać należy się również na wycieczkę z przewodnikiem. Wycieczka edukacyjna skierowana jest dla wszystkich, którzy nie mają zimowego doświadczenia w górach. Liczba osób: max. 15. Trasa: Kuźnice-Kalatówki. Zbiórka: godz. 10 przy budynku dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego Kuźnice 1. Grupa pod opieką przewodnika tatrzańskiego wędruje spacerowym szlakiem na Kalatówki. Po drodze uczy się interpretować tablice informujące o zagrożeniu lawinowym; przewodnik przekazuje podstawową wiedzę na temat zagrożeń zimowych w Tatrach, w tym lawin. U wylotu szlaku prezentowany jest checkpoint wraz z wyjaśnieniem, do czego służy. Na Kalatówkach prezentowany jest zestaw lawinowy. W programie edukacyjna zabawa na treningowym lawinisku z wykorzystaniem zestawu lawinowe ABC - symulacja akcji ratowniczej w formie zabawy - szukanie zakopanych detektorów. Dodatkowo podczas wycieczki przekazywane są informacje o Tatrzańskim Parku Narodowym i przyrodzie Tatr. Czas trwania: ok. 3-4 godzin. W wycieczce mogą brać udział dzieci od 8 lat pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów. Zgłoszenia należy wysłać na wyżej podany adres mailowy.

Organizatorami dni są Tatrzański Park Narodowy oraz partnerzy: TOPR, PZU, Pieps, Mammut. ABS, PSPW, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.