Slalomem dla Kacpra i Karola

jg

publikacja 13.02.2016 18:00

W sobotę 13 lutego na stacji narciarskiej w Suchem odbyły się zawody w ramach akcji "Krzysiek pomaga pomagać". Wpisowe (w wysokości 30 zł) zostało przeznaczone na pomoc chorym chłopcom - 16-letniemu Karolowi i 12-letniemu Kacprowi.

Slalomem dla Kacpra i Karola Te zawodniczki były bardzo zadowolone z wyników, a jeszcze bardziej z tego, że mogły pomóc. Gratulował im Krzysiek Graczyk (pierwszy z lewej) Jan Głąbński /Foto Gość

W zawodach wystąpiło 150 zawodników w kilku kategoriach wiekowych. Najlepszy czas zjazdu uzyskał Staszek Hejmo - stok narciarski w Suchem koło Zębu pokonał w 31 sekund. - Wiem, że to najlepszy wynik z całych zawodów. Ale najważniejsze nie jest zwycięstwo i ten mój sukces. Cieszę się przede wszystkim z tego, że mogłem pomóc dwóm młodym chłopcom - mówił w czasie ceremonii wręczania nagród (wygrał też w kategorii "chłopcy - liceum").

W innych kategoriach zwyciężyli: Agnieszka Leonowicz, Justyna Kłos, Jan Walczak, Wojciech Macheta, Hanna Łach, Filip Robotycki. Zawodnicy startowali w kategoriach od przedszkolaków do "mężczyzn starszych".

Zawodnikom gratulował patron i pomysłodawca akcji, czyli Krzysiek Graczyk, a w organizację zawodów było zaangażowanych wiele osób, m.in. pracownicy stacji narciarskiej w Suchem. Współorganizatorami zawodów byli: Stowarzyszenie "Krzysiek pomaga pomagać”, Polski Związek Narciarski, Małopolski Okręgowy Związek Narciarski. Zawodom patronował m.in. "Gość Niedzielny".

- Choć zawody już za nami, to naszej akcji pomocowej dla Krzysia i Karola nie kończymy. Przed nami koncert w Krakowie, który odbędzie się w następną sobotę. Cały czas zachęcamy także do wzięcia udziału w naszej aukcji internetowej. Na wylicytowanie czekają m.in. akcesoria polskich zawodników różnych dyscyplin sportowych, np. narty Roberta Lewandowskiego - przypomina Jacek Peszko, który współprowadził ceremonię rozdania dyplomów.

Stowarzyszenie "Krzysiek pomaga pomagać" wzięło swoją nazwę od Krzysia Graczyka, który miał kiedyś poważne kłopoty - w wieku 15 lat przeszedł udar mózgu. Wtedy inni mu pomogli, a w szczególności ludzie należący do krakowskiego klubu narciarskiego "Yeti" i Małopolski Okręgowy Związek Narciarski. W 2006 roku po raz pierwszy zorganizowane zostały zawody, z których dochód przeznaczono na rehabilitację Krzysia. W roku następnym akcję powtórzono i tak powstała tradycja corocznych "Zawodów dla Krzysia".

Potem Krzysztof, który chciał w jakiś sposób odwdzięczyć się za otrzymaną pomoc, wspólnie z najbliższymi doszedł do przekonania, że dobrą ideą jest pomóc teraz komuś, kto aktualnie bardzo tego potrzebuje. I tak rozpoczęła się akcja "Krzysiek pomaga pomagać", która co roku - jak mówią organizatorzy - stoi na trzech nogach. Są to zawody narciarskie, koncert i aukcja.

W tym roku cała akcja skupia się wokół 16-letniego Karola i 12-letniego Kacpra. To dwaj bardzo chorzy i bardzo dzielni chłopcy. To, o czym marzą, to specjalistyczny podnośnik, elektryczny wózek inwalidzki i rehabilitacja.