Radiowa nagroda dla Anny Dymnej

bg

publikacja 15.02.2016 22:51

Znana aktorka krakowska została uhonorowana Nagrodą Radiową im. Romany Bobrowskiej. Statuetkę wręczył jej 15 lutego w studiu Radia Kraków, noszącym imię patronki nagrody, minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.

Radiowa nagroda dla Anny Dymnej Głos Anny Dymnej od wielu lat można usłyszeć na falach Radia Kraków Grzegorz Kozakiewicz

Krakowskie radio przyznaje tę nagrodę m.in. za wybitne osiągnięcia w sztuce radiowej.

Związana od 1952 r. z Radiem Kraków Romana Bobrowska (1933-2009) była mistrzynią reżyserii spektakli radiowych i słuchowisk literackich. Reżyserowała m.in. klasykę dramatyczną, np. Karola Huberta Rostworowskiego i Stanisława Wyspiańskiego, oraz słuchowiska poetyckie złożone z wierszy Herberta, Leśmiana i Szymborskiej. Wśród jej audycji wyróżnionych prezentacją na prestiżowym Festiwalu Prix Europa było m.in. słuchowisko "Chrystus z Loebetal" autorstwa Leszka Wołosiuka, krakowskiego pisarza, reportera i tłumacza.

- W realizacjach R. Bobrowskiej często brzmiał również głos A. Dymnej. Stworzyła wiele wybitnych kreacji nie tylko w spektaklach reżyserowanych przez patronkę nagrody. W 2012 r. u boku Krzysztofa Globisza była Gospodynią w dokonanej przez Andrzeja Seweryna radiowej adaptacji "Wesela" Wyspiańskiego. Wymyśliła również cykl wspólnych koncertów Radia Kraków i Fundacji "Mimo Wszystko" - "Zaczarowane Radio Kraków", który od 7 lat gości na naszej antenie - powiedział Marcin Pulit, prezes Radia Kraków.

Wręczenie nagrody poprzedziła emisja na żywo spektaklu "Dymna! Dymna!", wyreżyserowanego przez Ewę Zięblę na kanwie sztuki Zbigniewa Landowskiego "Nefretete". W tym monodramie wystąpiła A. Dymna.

- Jest tam podwójna rola, gram aktorkę, kobietę w moim wieku, która dostała do zagrania rolę Nefretete, czyli bogini piękna. Uosobienie piękna, godności, władzy, spokoju, potęgi. Ona jest zmumifikowana i cały czas jej piękno tkwi w naszej świadomości. Ten monodram jest jakby rozmową dwóch kobiet. Mówią, co jest ważne w życiu, opowiadają o miłości, o tym, czego kto komu zazdrości - powiedziała aktorka przed spektaklem.