Jezus upada na skrzyżowaniu

jg

publikacja 12.03.2016 09:07

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się wieczorem 11 marca przy największym kościele w mieście - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wierni przeszli głównymi ulicami miasta, m.in. al. Tysiąclecia, ulicami Kopernika i Szaflarską.

Jezus upada na skrzyżowaniu Pątnicy ze Związku Podhalan przyszli na Miejską Drogę Krzyżową w strojach regionalnych Jan Głąbiński /Foto Gość

Kilkumetrowy krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych grup. - Pierwszy upadek ludzkości to nędza głodu. Nędza najbardziej niezrozumiała. Tysiące naszych braci i sióstr, miliony Twoich dzieci umierają z braku pożywienia nie dlatego, że na ziemi nie ma chleba i nie dla tego, że nie mają rąk do pracy, ale dlatego, że my nie mamy serca - mówił jeden z nowotarżan w czasie rozważań przy III stacji Drogi Krzyżowej.

Wierni w czasie nabożeństwa nieśli zapalone świece. Nowotarżanie z ulic, którędy niesiono krzyż, dołączali się do modlitwy. Inni w skupieniu stali w oknach. Kiedy pątnicy przechodzili najważniejszym w mieście traktem komunikacyjnym, ruch samochodowy był całkowicie wstrzymany.

Rozważania do poszczególnych stacji czytano w różnych miejscach - na skrzyżowaniach, przy szkole. Wtedy krzyż podnoszono do góry, pomagali w tym strażacy z OSP z nowotarskiej dzielnicy Kowaniec.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się na nowotarskim rynku.