Pielgrzymujemy z uczynkami miłosierdzia

Paulina Smoroń

publikacja 19.03.2016 15:11

Prawie 300 osób zjechało do Krakowa, by wziąć udział w organizowanym już po raz 14. Forum Młodych.

Pielgrzymujemy z uczynkami miłosierdzia Drugiemu człowiekowi trzeba nieść wiele miłości - przekonują uczestnicy forum Paulina Smoroń /Foto Gość

Hasło tegorocznego spotkania to: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". W tym roku młodzi postanowili te słowa nie tylko rozważać, ale też wcielić w życie! W sobotę rano udali się do krakowskich dzieł pomocy, niosąc ze sobą uczynki miłosierdzia. - Chcemy, by w tym szczególnym czasie Roku Miłosierdzia młodzi mieli szansę przekonać się, jak w praktyce można okazywać miłosierdzie - tłumaczyła Sara Bounaoui z Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

- Chodzi o to, żeby zobaczyć tego Boga, którego nie dostrzegamy na co dzień w swoim życiu i w drugim człowieku. Dziś możemy naśladować Chrystusa jako miłosiernego Pasterza, który przez całe życie był sprawiedliwy i po to właśnie pielgrzymujemy z uczynkami miłosierdzia - przekonywał z kolei 16-letni Bartosz.

A czym dla uczestników forum są uczynki miłosierdzia? Jak zapewniają, nieraz takie drobne gesty pomagają nam stawać się lepszymi ludźmi. - One pozwalają lepiej poznać drugiego człowieka, zrozumieć jego cierpienie, ale też pomagają w niesieniu krzyża razem z nim - przekonywał Hubert. - Uświadamiają nam też, jak wiele miłości trzeba nieść drugiemu człowiekowi - dodała Ania.

Młodzi do potrzebujących wzięli ze sobą nie tylko serca otwarte na drugiego człowieka. Każdy z nich miał również własnoręcznie wykonany upominek dla podopiecznych z odwiedzanych placówek. A takich osób było sporo! Uczestnicy forum zawitali aż do 11 instytucji, w tym m.in. do Kuchni Caritas św. Brata Alberta, Hospicjum św. Łazarza czy Dzieła Pomocy o. Pio.

W ostatnim z nich poznali z bliska pracę wolontariuszy oraz słuchali m.in. o bezinteresownej posłudze miłości, jaką jest właśnie pomoc bezdomnym. Dowiedzieli się, że przyczyn bezdomności jest wiele oraz że prawdziwa pomoc ubogim nie polega na jednorazowym wyjściu na ulicę, żeby biednych nakarmić. Ważne, żeby robić to regularnie, tak jak robi to właśnie Dzieło Pomocy o. Pio.

Wczoraj młodzi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej z kopią krzyża ŚDM oraz Mszy św. w kościele św. Mikołaja. To właśnie wtedy gość specjalny - ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM - zdradził im jeden z planów papieża Franciszka, który zrealizuje podczas spotkania z młodymi w Krakowie. Ma on zapytać pielgrzymów, czy znajdzie się wśród nich choć 1 mln chętnych ewangelizatorów, którzy ruszą w świat, by głosić innym Chrystusa.

Dziś na uczestników forum czeka jeszcze konferencja ks. Dariusza Talika, duszpasterza akademickiego archidiecezji krakowskiej. Wieczorem za to specjalnie dla nich wystąpi o. Łukasz Buksa OFM. Z kolei w niedzielne przedpołudnie spotkają się na Eucharystii z kard. Stanisławem Dziwiszem.

Organizatorem wydarzenia, które główną siedzibę ma w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, jest Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Prowadzone już od 14 lat Forum Młodych jest odpowiedzią na prośby Jana Pawła II, który chciał, żeby Niedziela Palmowa stała się Światowym Dniem Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Jest ono też okazją do duchowego przygotowania przed głównymi obchodami ŚDM 2016 w Krakowie.