Dziękujcie, proście i przepraszajcie za kapłanów!

łk

publikacja 24.03.2016 22:47

O wielkiej potrzebie modlenia się wiernych za drogę kapłańską mówił biskup Jan Szkodoń podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej na Wawelu.

Dziękujcie, proście i przepraszajcie za kapłanów! - Bracia i siostry dziś dziękujcie z nami i za nas - za powołanie i kapłaństwo. Dziś z nami i za nas proście, abyśmy byli wierni - mówił w wielkoczwartkowy wieczór bp Jan Szkodoń Łukasz Kaczyński

- Dziękujemy dziś za Eucharystię, ofiarę Chrystusa i Kościoła; za pokarm nieśmiertelności, za najdoskonalszą obecność Zbawiciela pośród nas; za sakrament jedności z Bogiem i ludźmi - powiedział w homilii biskup Szkodoń. Zaznaczył, że wielkim wyrazem wdzięczności są pełne uczestnictwo we Mszy św. i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Podkreślił, że Eucharystia jest drogą do zgłębiania miłości Boga potężniejszej niż śmierć, ponieważ przypomina zarazem o śmierci, zmartwychwstaniu, jak i przyjściu Chrystusa w chwale. Jak wskazał, do Eucharystii prowadzi sakrament pojednania, ale jest też odwrotnie. - Pobożność eucharystyczna, udział w Najświętszej Ofierze, przyjmowanie Komunii św. prowadzą nas do spowiedzi, uwrażliwiają nasze sumienie, kształtują tęsknotę za coraz większą jednością z Panem Jezusem - stwierdził.

Hierarcha zaznaczył, że przez chrzest każdy jest członkiem kapłaństwa Chrystusowego, jednak Wielki Czwartek to czas wyjątkowego podziękowania za osoby uczestniczące w kapłaństwie hierarchicznym. - Bracia i siostry, dziś dziękujcie z nami i za nas - za powołanie i kapłaństwo. Dziś z nami i za nas proście, abyśmy byli wierni. Dziś na nowo przeżywamy wdzięczność wobec Boga, ale i także wobec ludzi, którzy nam pomogli tę drogę wybrać i tą drogą iść. To wdzięczność i pokora - nawoływał. - Z nami i za nas przepraszajcie, pokutujcie. Przepraszajmy i módlmy się za tych, którzy ustali w drodze kapłańskiej. Trzeba także modlić się i pokutować za tych, którzy często i chyba chętnie poniżają kapłanów.

Biskup podkreślił, że dzisiejszy dzień powinien być wypełniony modlitwą o nowe powołania - zarówno w środowisku samych kapłanów, jak i rodzin czy poszczególnych grup religijnych. - Ufamy, że Światowe Dni Młodzieży obudzą w wielu młodych sercach Chrystusowe "Pójdź za mną!" i dodadzą odwagi - powiedział.

Bp Szkodoń zachęcił do naśladowania Chrystusa w geście obmywania nóg, a zatem okazywania miłosierdzia, będącego "belką, na której wspiera się życie Kościoła". - Porzucić żal, złość, przemoc i zemstę! Chrystus przedstawił miłosierdzie jako ideał życia i jako kryterium wiarygodności dla naszej wiary. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią - zacytował na koniec fragment bulli "Oblicze miłosierdzia" papieża Franciszka.

Uroczystej Eucharystii w katedrze wawelskiej w Wielki Czwartek przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski obmył nogi dwunastu mężczyznom - podopiecznym Domu Pomocy Społecznej oo. Albertynów.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy znajdującej się w kaplicy Batorego, dokąd wierni udali się na adorację w ciszy.